Περίπατος στην Περιστερώνα… ενόψει «τελικού»

Ο Απόλλωνας έκανε το καθήκον του κόντρα στη Δόξα (3-0) και πλέον βλέπει το ντέρμπι με ΑΕΛ

Ο Απόλλωνας πέρασε με ευκολία απο το «Κατωκοπιά-Επιστροφή» επικρατώντας της Δόξας με 3-0. Η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν είχε τον πλήρη έλεγχο καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πηγαίνει με την καλύτερη ψυχολογία στο παιχνίδι του κυπέλλου με την ΑΕΛ.

Α' Μέρος

Ο Απόλλωνας μπήκε αρκετά δύνατα στο παιχνίδι και έψαξε ένα γρήγορο γκολ για να αυξήσει περισσότερο τις πιθανότητες του προς τη νίκη.

Στο 3ο λεπτό ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να χτυπάει σε αμυντικό της Δόξας και να περνάει δίπλα απο την εστία του Αντωνίου. Στο 8ο λεπτό απείλησαν και πάλι οι «γαλάζιοι» με τον Μάρκες να επιχειρεί το σουτ αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του τερματοφύλακα της Δόξας.

Στο 16ο λεπτό όμως ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με τον Μαλεκκίδη μετά απο εκτέλεση του κόρνερ να κάνει το σουτ μέσα απο την περιοχή και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με την Δόξα να μην μπορεί σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητική. Στο 38ο λεπτό ο Μπαγκένγκα έπιασε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Αντωνίου.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλωνας κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ του με πανέμορφο γκολ του Βαλμπουενά. Ο Γάλλος κεντροεπιθετικός έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή και νίκησε τον Αντωνίου δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του δύο γκολ

Έτσι λοιπόν το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 2-0 της Δόξας.

Β' Μέρος

Όπως τελειώσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο ο Απόλλωνας. Στο 48ο λεπτό σκόραρε και τρίτο γκολ με τον Μπαγκένγκα να σημειώνει το πρώτο γκολ του με τα χρώματα του Απόλλωνα. Ο επιθετικός των «γαλάζιων» πήρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Αντωνίου γράφοντας το 3-0.

Μετά το τρίτο γκολ ο Απόλλωνας έριξε τον ρυθμό καθώς ακολουθεί το παιχνίδι κυπέλλου με την ΑΕΛ με το Πάμπλο Μάτσιν να θέλει όλους τους ποδοσφαιριστές του πανέτοιμους.

Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν εύκολα τη μπάλα με τους ποδοσφαιρθστές της Δόξας να μην μπορούν  να αντιδράσουν και να γίνουν απειλητικοί.

Έτσι λοιπόν ο Απόλλωνας πανηγύρισε τη νίκη και πλέον βλέπουν τον «τελικό» με την ΑΕΛ.

Δόξα: Αντωνίου, Σιέλης, Τάντι, Τρούγιτς, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Πούριτς, Ασάντε.

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου Π., Τραιτσέφσκι, Λοιζίδης, Σκόγκλουντ, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σιέλβικ, Πέρετζ, Μαλεκκίδης, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Μάρκες, Κολ, Μπαγκένγκα.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πειμπέρνς, Ποντικός, Αρτεάν, Σοφοκλέους.