Στην επανάληψη «έβγαζε φωτιές»

Με τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας επικράτησε εύκολα της Καρμιώτισσας

Ένας Απόλλωνας που «έβγαζε φωτιές» στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 0-4 στο «Στέλιος Κυριακίδης» κόντρα στην Καρμιώτισσα. Μέχρι το 55’ η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ στεκόταν καλά, όμως όταν άνοιξε το σκορ, ο Απόλλωνας πήρε μπρος. Με τεράστια αποτελεσματικότητα πέτυχε 4 τέρματα. Ξεχώρισε το 3ο τέρμα της ομάδας μιας και ο Ρομπέρζ πέρασε από τρεις ποδοσφαιριστές και πλάσαρε εντυπωσιακά τον Καϊρίνο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Απ’ την αρχή του αγώνα ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο τέταρτο λεπτό, με τον Ντιγκινί να φεύγει από κανονική θέση στην πλάτη της άμυνας, όμως το πλασέ του, αν και πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια. Παρά το γεγονός πως ήρθε νωρίς η πρώτη ευκαιρία, η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 20’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαλεκίδης έπιασε την κεφαλιά που πήγε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε με τον Ντιγκινί όμως ο Κυριακίδης μπλόκαρε το σουτ του ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλωνας παρέμεινε η ομάδα που έλεγχε τον αγώνα, χωρίς όμως να μετουσιώσει κάποιες καλές προϋποθέσεις σε μεγάλες ευκαιρίες και κάποιο τέρμα. Μάλιστα η Καρμιώτισσα έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 44’ όταν μετά από μπαλιά του Ευσταθίου ο Ρομό έπιασε την καρφωτή κεφαλιά με τον Μολ να διώχνει σε κόρνερ…

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας και βρήκε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 47’ όταν η κεφαλιά του Νταμπό υποχρέωσε τον Κυριακίδη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σάλαϊ προσπάθησε για την προβολή η μπάλα σταμάτησε σε παίκτη της Καρμιώτισσας στην γραμμή και στη συνέχεια μάζεψε ο Κυριακίδης. Στο 55’ η υπεροχή του Απόλλωνα μετουσιώθηκε σε προβάδισμα, όταν ο Πέδρο έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και έδωσε στον Νταμπό ο οποίος πάτησε περιοχή, πλάσαρε χωρίς ιδιαίτερη πίεση και έγραψε το 0-1. Στο επόμενο λεπτό ο Ψύχας δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ την εστία. Η Καρμιώτισσα έψαξε την αντίδραση και στο 60’ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Σασί έδωσε ωραία τη μπάλα στον Μπουμπακαρί ο οποίος βρισκόταν στην περιοχή, όμως το πλασέ του πήγε πάνω στα χέρια του Δημητρίου. Στο 73΄ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Νταμπό στην περιοχή, με τον Μπένσοπ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 0-2. Δυο λεπτά αργότερα ο Ρομπέρζ με ένα μαγικό σλάλομ πέρασε τρεις παίκτες πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Καϊρίνο για το 0-3. Στο 81’ ο Πίττας απείλησε σε μια αντεπίθεση με σουτ εκτός περιοχής, με τον Καϊρίνο να διώχνει, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πίττας και πάλι με προβολή εντός περιοχής μετά από κόρνερ του Πέδρο, σημάδεψε το δοκάρι. Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε απ’ τον Ρομπέρζ και πάλι ο οποίος στο 86’ με κεφαλιά έγραψε το 0-4.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Οικονόμου, Ρομό, Σασί, Χριστοφή, Φράγκου, Χατζηβασίλης, Πολύζος, Χρήστου, Νεοφύτου

Απόλλωνας: Μολ, Σάλαϊ, Γιούστε, Μαλεκίδης, Φιλιώτης, Σπόλιαριτς, Μάρκοβιτς, Ντένιτς, Ματέι, Πίτας, Ντιγκινί

Σκόρερ: - / Νταμπό (55'), Μπένσοπ (73'), Ρομπέρζ (75', 86')

Κίτρινες Κάρτες: - /  -

Κόκκινες Κάρτες: - / -