Στο Παραλίμνι...θύμισε Απόλλωνα!

Εξαιρετική εμφάνιση, βγαλμένη από τα παλιά...

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή παίζοντας το ποδόσφαιρο που συνηθίσαμε να βλέπουμε από αυτή, κέρδισε με το επιβλητικό 0-3...

Α’ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο. Είχε την κατοχή και την θέληση να δημιουργήσει. Στο 9’ ο Φακούντο είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία και στο 10ο λεπτό ο Γκακπέ μετά από ένα άψογο σπριν του Αγκίρε και μια όμορφη ασίστ έκανε το 0-1.

Η ΕΝΠ έψαξε την αντίδραση ωστόσο οι «γαλάζιοι» πατούσαν καλύτερα. Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε στο 24’ μετά από ένα σουτ του Θεοδώρου.

Στο 31’ αρχικά ο Μάρκοβιτς και μετά ο Φακούντο με κεφαλιά έχασαν σπουδαία ευκαιρία να βάλουν βάσεις για το διπλό.

Μετά το 35ο λεπτό οι βυσσινί με κάποιες εσωτερικές κινήσεις έγιναν πιο συμπαγής. Ο Κοσμάς βοηθούσε αμυντικά και δημιουργούσε επιθετικά ωστόσο η μεγάλη φάση δεν ήρθε. Συνοψίζοντας η ομάδα του Αυγουστή ήταν καλύτερη, με πιο ξεκάθαρες φάσεις και τον Αγκίρε σε εξαιρετική κατάσταση απειλούσε συνεχώς από αριστερά. Η ΕΝΠ είχε την διάθεση ωστόσο δεν ήταν και τόσο γρήγορη επιθετικά. Καλή η απόδοση του Βαλλιάνου στο δημιουργικό κομμάτι.

Β’ ημίχρονο:

Η ΕΝΠ μπήκε καλύτερα από το πρώτο ημίχρονο. Προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις και στο 50’ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Θεοδώρου.

Ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές αργότερα και με τον Πίττα και τον Παπουλλή έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 63ο λεπτό ο Πέδρο έκανε το 0-2 και στο 79’ ήρθε το κερασάκι στην τούρτα, ο Αγκίρε έκανε το 0-3 και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν.

Εξαιρετικός ο Αγκίρε, ήταν μέσα σε κάθε φάση. Πολύ καλός ο Πέδρο και ο Παπουλλής. Νίκη που μπορεί να βοηθήσει στην συνέχεια.

Κοουτσάρισμα: Με 4-2-3-1 η ΕΝΠ του Σιβιέρο, στην πορεία ο Κοσμά άλλαξε θέση και το σχήμα έγινε 3-5-2. Ο Αυγουστή άλλαξε το γνωστό 4-2-3-1 σε 3-4-3, οι Σαλάϊ, Γιούστε, Ενσούε ήταν τα τρία στόπερ. Ο Πέδρο και ο Αγκίρε ως μπακ χαφ.

Διακριθέντες: Στο πρώτο ημίχρονο ο Αγκίρε ήταν απολαυστικός. Ανεβοκατέβαινε την γραμμή και δημιουργούσε πολλές φάσεις. Στο Β’ ημίχρονο σκόραρε και το τρίτο γκολ. Γενικότερα όλοι οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν ψηλή απόδοση.

Απογοήτευσαν: Περιμέναμε περισσότερα από τους βυσσινί και ειδικότερα από τον Ουντόζι.

ΕΝΠ: Πέτρου, Μιτρέφσκι, Θεοδώρου, Κοσμάς, Ουντόζι, Αμπαρζουνιάν, Αγκίρι, Ριέρα, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράτζε

Απόλλωνας: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Φακούντο, Ενσούε, Παπουλής, Γκακπέ

Σκόρερς: Γκακπέ 10'Πέδρο 63', Αγκίρε 78'

Κίτρινες κάρτες: Αγκίρε 31', Μιτρέφσκι 39', Ουντόζι 51', Γκακπέ 62'