«Τούμπαραν» την Κυρία… και βγήκαν κορυφή

Αναποδογύρισαν το ντέρμπι οι του Απόλλωνα, πραγματοποιώντας μια σπουδαία νίκη που τους επαναφέρει στην κορυφή

Τεράστια νίκη-ανατροπή για τον Απόλλωνα που επικράτησε της Ανόρθωσης με 3-2 στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο με τους Κβιλιτάια και Χουσμπάουερ, ωστόσο τα γκολ των Ντιγκινί και Ματέι έφεραν τα πάνω κάτω στο ματς και έστειλαν τον Απόλλωνα στην κορυφή.

Πολύ γρήγορα η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα στο 9’ από πάσα του Καλτσά ο Γιούστε δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Κβιλιτάια που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ψύχραιμα τον Δημητρίου για το 0-1.

Στο 19ο λεπτό από το γύρισμα του Κορέια ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Δημητρίου να αποκρούσει με δυσκολία.

Στο 29’ η Ανόρθωση διπλασίασε τα τέρματα της. Από πάσα του Καλτσά ο Μίχα με τάκλιν πήρε την μπάλα από τον Σάλαϊ και γύρισε στο σημείο του πέναλτι, όπου ο Χούσμπαουερ με πλασέ νίκησε τον Δημητρίου για το 0-2.

Δεν άλλαξε κάτι άλλο στο 1ο ημίχρονο και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2 για την Ανόρθωση.

Με διπλή ευκαιρία της Ανόρθωσης ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με το σουτ του Καλτσά να αποκρούεται από τον Δημητρίου και στο σουτ του Κβιλιτάια η μπάλα να περνάει έξω.

Στο 52’ ο Απόλλωνας μείωσε στο σκορ με τον Ντιγκινί ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Νταμπό και έκανε το 1-2. Στο 61’ ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 2-2. Ο Γιαννιώτας άνοιξε δεξιά για τον Πέδρο, από τη σέντρα του οποίου ο Ματέι με σουτ εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 73’ ο Βργκοτς έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι αφού πρώτα πήγε στο VAR το οποίο ο Ντιγκινί εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 3-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τον Απόλλωνα.

Δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Απόλλων:  Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Ντένιτς (Νταμπό 38'), Κυριάκου, Ματέι, Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί (Ντιγκινί 78')

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (Μαργκάσα 66'), Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Νταουσβίλι, Κ.Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (Ελουντού 84'), Καλτσά (Χριστοφή 84'), Μίχα (Μανιάς 78'), Κβιλιτάια

Σκόρερς: Ντιγκινί, Ματέι, Ντιγκινί / Κβιλιτάια, Χουσμπάουερ

Κίτρινες Κάρτες:  Γιαννιώτας / Χούσμπαουερ