Τσαφ...τσουφ... Λεμεσιανό τρένο

Τον «πάτησε» στις αντεπιθέσεις

Με δεύτερη νίκη ο Απόλλωνας πήρε την πρόκριση επί του ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε με 2-1 στο ΓΣΠ, μετά το 1-0 του Τσιρείου. Το σκορ άνοιξε ο Παπουλής στο 25', ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με την κεφαλιά του Σάβιτς στο 79ο λεπτό, ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα ο Πίττας «σκότωσε» τους γαλαζοκίτρινους και έτσι τελείωσε και τυπικά την υπόθεση πρόκριση.

Με διάθεση ξεκίνησε το ματς ο ΑΠΟΕΛ μιας και έψαξε από νωρίς το γκολ με το οποίο θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 7ο λεπτό φάνηκε να υπάρχει παράβαση σε μαρκάρισμα του Αγκίρε στον Ντε Βινσέντι, ωστόσο δεν δόθηκε κάτι.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ είχε αρκετές φάσεις για γκολ, εκ των οποίων δύο με τον Ιωάννου, με σουτ και κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 25’ ο Απόλλωνας στην πρώτη του αξιόλογη φάση, σκόραρε. Ο Γκακπέ βγήκε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Παπουλής από κοντά έκανε το 0-1.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν ελάχιστα με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να ελέγχει τα ηνία, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να επιβάλει τον δικό του ρυθμό.

Έτσι η λεμεσιανή ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με γερό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Στο 53’ είδαμε την πρώτη καλή φάση του 2ου μέρους, όταν ο Νσούε έκανε απίθανη ντρίμπλα στον Ιωάννου, ωστόσο το σουτ του Γκακπέ ήταν άστοχο.

Στο 60’ ο Εφραίμ μετά από προσωπικές ενέργειες έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μαζέψει εύκολα την μπάλα ο Μολ. Στο 76’ ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, ανάγκασε όμως τον Μολ σε σπουδαία επέμβαση.

Στο 79’ ο ΑΠΟΕΛ έκανε το 1-1 με την κεφαλιά του Σάβιτς ο οποίος προωθήθηκε μέσα στην περιοχή και εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Μάτιτς από τα δεξιά.

Στο 95’ οι κυανόλευκοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Πίττα να ολοκληρώνει την φάση και να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Διακρίθηκαν: Μεγάλο ματς από τους Νσούε-Αγκίρε οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό ματς και συνέβαλαν τα μέγιστα στο να πάρει την πρόκριση ο Απόλλωνας. Από ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε ο Εφραίμ ο οποίος προσπάθησε αρκετά.

Απογοήτευσαν: Μέτριος ο Πάβλοβιτς, δεν συνείσφερε τα όσα έπρεπε και έτσι έγινε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο. Επίσης δεν ενθουσίασε με την απόδοση του ο Γέφτοβιτς.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιχαίλοβιτς, Ιωάννου, Σάβιτς, Σιέλης, Άλεφ, Σόουζα, Ντε Βινσέντι (Μάτιτς 56'), Εφραίμ, Γέφτοβιτς (Βιντιγκάλ 57'), Πάβλοβιτς (Σιγκούρταρσον 46')

Απόλλων: Μολ, Σάλαι, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Ντένιτς, Σακέτι, Πέδρο, Γκακπέ (Πίττας 79'), Αγκίρε (Βασιλείου 88'), Παπουλής (Γιαννιώτας 64'), Μπένσοπ

Σκόρερς: Σάβιτς / Παπουλής, Πίττας

Κίτρινες Κάρτες:  Ιωάννου, Σάβιτς / Γκακπέ, Ντένιτς, Βασιλείου, Σάλαι