Χυλό-Πίττα στο ντεμπούτο Μουνιόθ

Συμπεριφερόμενοι ως πρωταθλητές, οι Λεμεσιανοί πέρασαν από το «Παπ» και με γκολ του Πίττα έπιασαν την Πάφο στην κορυφή

Τεράστιο «διπλό» για τον Απόλλωνα που επικράτησε της Ανόρθωσης με 1-0 μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Σ’ ένα μοιρασμένο Α’ μέρος οι δύο ομάδες είχαν από λιγοστές φάσεις. Στην επανάληψη η ομάδα του Καταλά παρουσιάστηκε ανώτερη της Βαρωσιώτικης ομάδας και με το γκολ του πίττα στο 65’κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο από την Λάρνακα.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση που από τα πρώτα λεπτά βγήκε μπροστά και πίεσε τον Απόλλωνα στο δικό του μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 14’ με την σέντρα του Ουάρντα μετά από κακό διώξιμο του Χαμάς να καταλήγει στον Νινγκά ο οποιος έκανε το σουτ στη κίνηση με τον Ρομπέρζ να βάζει σωτήρια την προβολή.

Δύο λεπτά μετά η «Κυρία» απείλησε ξανά με το μακρινό δυνατό σουτ του Πάντσεον να αναγκάζει τον Γιοβάνοβιτς να διώξει με γροθιές την μπάλα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Καταλά ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 25’ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Βα να βγάζει τον Χέντι απέναντι από τον Λόρια, με τον Γεωργιανό πορτιέρο να προλαβαίνει τον φορ του Απόλλωνα προτού γίνει απειλητικός.

Στο 28ο λεπτό οι πρωταθλητές «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους με τον Γιόστεν να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Πίττα να βάζει την προβολή και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του Α’ μέρους στο 41’, η Βαρωσιώτικη ομάδα άγγιξε το γκολ με πρωταγωνιστή τον Ουάρντα ο οποιος πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, αλλά ο Αιγύπτιος βρήκε σε ετοιμότητα τον Γιοβάνοβιτς που μάζεψε σταθερά.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημίχρονου.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το Β’ μέρος στη Λάρνακα με την Ανόρθωση να έχει την ανούσια κατοχή της μπάλας και τον Απόλλωνα να προσπαθεί να απειλήσει στην αντεπίθεση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη μετουσιώθηκε και σε γκολ για τον Απόλλωνα στο 65’, με τον Πίττα να παίρνει την κεφαλιά στην εκτέλεση κόρνερ του Κολ και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Επτά λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι βρεθήκαν κοντά και στο δεύτερο γκολ με το μακρινό σουτ του Ντιγκινί να καταλήγει στην οριζόντια δοκό του Λόρια.

Στο 78’ ο Πίττας βγήκε απέναντι από τον πορτιέρο της «Κυρίας» και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα με τον βοηθό να υποδεικνύει τον Κύπριο φορ σε θέση οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR με τον παίκτη των «κυανολεύκων» να είναι εκτεθειμένος για χιλιοστά.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν εκτός από μια κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου στο 92’ που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Έτσι ο Απόλλωνας πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» και έπιασε την Πάφο στη κορυφή.

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Κίκο, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Σαμπό (84' Χριστοφή), Πάντσεον (65' Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα (73' Ράντονιτς), Ουαρίς, Νινγκά (65' Ιωάννου).

Απόλλων (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Βούκασιν, Πίττας (87' Π. Αρτυματάς), Ρομπέρζ, Βα (87' Σαχάρ), Ρέθιο (69' Χάμπος), Χαμάς, Μαυρίας, Γιόστεν (59' Ζράντι), Κολ, Χέντι (69' Ντιγκινί).
Σκόρερ: - / 65' Πίττας

Κίτρινες: - / 23' Ρέθιο, 58' Γιόστεν, 92' Χαμάς

Διαιτητής: Massimi Luca