Eurotrip τέλος και βλέπει... πρωτάθλημα

Ο Άρης δέχθηκε την ήττα με 3-1 από την Σπάρτα Πράγας και αποχαιρέτησε την Ευρώπη

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη έλαβε τέλος για την φετινή σεζόν. Η «ελαφρά ταξιαρχία» ηττήθηκε με 1-3 απο την Σπάρτα Πράγας και αποχαιρέτησε την Ευρώπη με «ψηλά» το κεφάλι.

Α' Μέρος

Ο αγώνας πήγε στραβά απο τα πρώτα λεπτά για τον Άρη καθώς στην πρώτη επίσκεψη των Τσέχων στην περιοχή της «Ελαφράς ταξιαρχίας» μετατράπηκε σε γκολ. Μόλις στο 4ο λεπτό η μπάλα έφτασε εύκολα στον Κούτστα ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Βανά και άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 11ο λεπτό δέχθηκε ακόμη ένα γκολ. Ωραίο σουτ έξω απο την περιοχή απο τον Μπιρμάντσεβιτς με τον Άλβες να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 18ο λεπτό ο Γκομίς με ωραία προσπάθεια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά. Στο 35ο λεπτό ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καζού να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά ο Βίτικ έδιωξε με κεφαλιά σε κόρνερ.

Ο Μπέγκστον προσπάθησε να μειώσει για την ομάδα του αλλά το σουτ του μέσα στη περιοχή πέρασε δίπλα απο την εστία του Βιντάλ.
Οι Τσέχοι κατάφεραν να σημειώσουν και τρίτο γκολ και πάλι με τον Μπιρμάντσεβιτς ο οποίος υποδέχτηκε τη μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Βανά γράφοντας το 0-3.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0-3 υπέρ των Τσέχων.

Β' Μέρος

Με τα πάντα να έχουν κριθεί απο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έριξαν «ταχύτητα» με αποτέλεσμα να μην σημειωθούν αρκετές φάσεις στο δεύτερο μέρος.

Στο 68ο λεπτό οι Τσέχοι λίγο έλειψε να σκοράρουν και τέταρτο γκολ με τον Μπιρμπάντσεβιτς να φεύγει απέναντι απο τον Βανά αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε.

Στο 76ο λεπτό ο Άρης πλησίασε στο γκολ αλλά το σουτ του Μαγιαμπέλα κάπου κτύπησε και ακολούθως ο τερματοφύλακας της Σπάρτα Πράγας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι κατάφερε στο 84ο λεπτό να μειώσει στο σκορ. Ο Μπέγκστον υποδέχτηκε τη μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Βιντάλ γράφοντας το 1-3.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τον Άρη να αποχαιρετά την Ευρώπη και να επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα.

Άρης: Άλβες, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Μουσούντα, Καζού, Στρούτσκι, Σόκε, Μπέγκτσον, Μαγιαμπέλα, Κακόριν, Γκομίς

Σπάρτα Πράγας:  Βιντάλ, Βίτικ, Σόρενσεν, Κρείτσι, Πρεσιάδο, Λάτσι, Καϊρίνεν, Ζελένι, Μπιρμάντσεβιτς, Κούτστα, Χαρασλίν.

Σκόρερ: 84' Μπέγκστον/4' Κούτστα,11' Μπιρμάντσεβιτς.46' Μπιρμάντσεβιτς

Κίτρινες:  Μπράουν, Μπρόρσον / Κρέιτσι, Καϊρίνεν.