Αρειανάρα… έσπειρε τρόμο στους Σκαλιώτες!

Με τους τρομερούς Κακόριν-Μπαμπίκα διέλυσε την ΑΕΚ και χτυπά πρωτάθλημα

Ο Άρης πήρε μια επιβλητική νίκη επί της ΑΕΚ με 4-0 και μείωσε την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στους τέσσερις βαθμούς. Η Λεμεσιανή ομάδα ήταν καλύτερη από τη σημερινή της αντίπαλο την οποία κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά φέτος. Τα τέρματα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» πέτυχαν οι Κακόριν (10’), Γκομίς (57’), Μπαμπίκα (74’) και Μαγιαμπέλα (89’).

Η ΑΕΚ στο πρώτο πεντάλεπτο έδειξε να έχει περισσότερη διάθεση ωστόσο ο Άρης ήταν αυτός που βρήκε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 6’ ο Μπαμπίκα σύγκλινε από τα δεξιά και έκανε το σουτ όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Η Λεμεσιανή ομάδα ανέβασε στροφές και στο 10’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαμπίκα με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Κακόριν ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε υποδειγματικά τον Πίριτς.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Άρης στην κόντρα γινόταν πολύ επικίνδυνος. Στο 15’ ο Μπαμπίκα από παρόμοιο σημείο που σκόραρε ο Κακόριν έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με ένα σουτ του Πηλέα στο 17’ το οποίο ήταν άστοχο. Το ίδιο και στο 20’ με πλασέ του Στρούσκι το οποίο επίσης κατέληξε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Πίριτς.

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα βρήκε την πρώτη της φάση στο 32’. Ο Φαράζ επιχείρησε να απειλήσει με πλασέ εκτός περιοχής ωστόσο ήταν αρκετά αδύναμο και ο Βανά μάζεψε την μπάλα χωρίς δυσκολία.

Στο 39’ οι Λαρνακείς έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Άλτμαν. Ο Ισραηλινός σχεδόν από την μικρή περιοχή έκανε το σουτ στην κίνηση όμως ο Μουσούντα έβαλε το σώμα του και ανέκοψε την πορεία της μπάλας.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Λαρνακείς όπως ήταν αναμενόμενο μπήκαν στην επανάληψη με περισσότερες απαιτήσεις αφού βρίσκονταν πίσω στο σκορ.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Όλτρα είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Άρης ήταν πιο επικίνδυνος όποτε έβγαινε στην κόντρα.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 54’ με μια κεφαλιά του Τρισκόφσκι μέσα από την μικρή περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στον Μουσούντα και να καταλήγει κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Άρης κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ στο 57’. Ο Κακόριν έβγαλε τον Γκομίς τετ α τετ με τον Πίριτς και ο επιθετικός της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» έσκαψε υποδειγματικά την μπάλα πάνω από τον κίπερ της ΑΕΚ.

ΟΙ φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία στο 72’ για να μειώσουν στο σκορ. Ο Λόπες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Βανά έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Άρης έκανε το 3-0 με τον Μπαμπίκα ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πέρασε και τον Πίριτς και σκόραρε σε κενό τέρμα.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τέταρτο γκολ στο 89’ με τον Μαγιαμπέλα. Ο ποδοσφαιριστής του Άρη με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίκτυα.

Το 4-0 ήταν και το τελικό σκορ. Ο Άρης επιβλήθηκε της ΑΕΚ και με τη σημερινή του νίκη «έπιασε» τους Λαρνακείς στους 57 βαθμούς, μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στους τέσσερις βαθμούς.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον (64' Μπρόρσον), Γκομίς (64' Μαγιαμπέλα), Γιαγκό, Στρούσκι (76' Μπράουν), Μουσούντα, Σόκε, Μπαμπίκα (76' Στεπίνσκι), Κακόριν (83' Γιαμπλόνσκι)

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλες (73' Νίκολιτς), Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Φαράζ (83' Μάμας), Λόπες, Γκαρσία (76' Κάσας), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (83' Γκρόμοβ), Άλτμαν (73' Γιάκολιτς)

Σκόρερ: 10' Κακόριν, 57' Γκομίς, 74' Μπαμπίκα, 89' Μαγιαμπέλα / -

Κίτρινες κάρτες: 67' Σόκε, 85' Μαγιαμπέλα / 4' Άλτμαν, 56' Πονς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ivan Bebek

VAR: Dario Bel