Άρης για να… γουστάρεις!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη νέα χρονιά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» που κέρδισε τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ με 1-2

Ο Άρης επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στην 1η κατηγορία καθώς κέρδισε με 0-2 τον Ολυμπιακό εκτός έδρας χάρις τα γκολ των Κβάσιουκ και Σικόρσκι. Ο Ολυμπιακός απλά μείωσε στο 94΄με τον νεαρό Ευτυχίδη.

Α΄ ημίχρονο

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας στο ΓΣΠ και την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 4ο λεπτό. Ο Ντάνιελ Σικόρσκι με απευθείας εκτέλεσε φάουλ επιχείρησε να απειλήσει τον Μολ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ακολούθως και πιο συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε και η πρώτη καλή φάση από πλευράς Ολυμπιακού, όταν μετά από σέντρα του Κυριάκου, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Από το 10ο λεπτό και μετά δεν έγινε κάποια άλλη καλή φάση με τον ρυθμό μετά το 25ο λεπτό να πέφτει. Τα πράγματα όμως άλλαξαν με το που μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 36ο λεπτό Σικόρσκι και Καζού άλλαξαν ωραία την μπάλα με τον 2ο να σεντράρει χαμηλά στην περιοχή και τον Κβάσιουκ να ξεπετάγεται μπροστά από την άμυνα και με προβολή να κάνει το 0-1.

Η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη για τον Άρη καθώς στο 42ο λεπτό σόκαρε ξανά τον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καζού, ο Σικόρσκι πήρε την κεφαλιά, νίκησε τον Μολ και έκανε το 0-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου χωρίς να γίνει κάτι άλλο αξιόλογο.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη καθώς στο 48ο λεπτό ο Κβάσιουκ από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μολ για το 0-3. Από εκείνο το σημείο και μετά χωρίς υπερβολή δεν είδαμε κάτι άλλο αξιόλογο παρά μόνο παιχνίδι τακτικής και διαχείρισης από πλευράς της ομάδας του Άρη.

Ο Ολυμπιακός εκεί που περίμενε κανείς ότι θα κυνηγούσε την ισοφάριση μαζί και με τις αλλαγές που έγιναν από τον πάγκο, εντούτοις τίποτα δεν έγινε. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έβρισκε μπροστά το τείχος των παικτών του Άρη που έκλεινε σωστά τους χώρους και κρατούσε το 0-2 υπέρ του. Μέχρι και το 80 λεπτό αυτή ήταν η εικόνα του παιχνιδιού σε ένα μέτριο δεύτερο μέρος με αργό ρυθμό κατά διαστήματα και τον Άρη ευχαριστημένο που έκανε το καθήκον του και κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα.

Ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο με το μοναδικό πράγμα που άλλαξε να είναι το σκορ, μιας και ο Ολυμπιακός στην τελευταία φάση του αγώνα μείωσε σε 1-2 με τον νεαρό Ευτυχίδη.

Ο Άρης με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο επέστρεψε ιδανικά στην 1η κατηγορία, πήρε το πρώτο του τρίποντο και έστειλε τα μηνύματά του για την συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του τώρα 3 εβδομάδες για να παρουσιαστεί βελτιωμένος με την επανέναρξη του πρωταθλήματος.