Άρης Θεός... στο περίμενε για πρωτάθλημα

Το «καθήκον» της έκανε η λεμεσιανή ομάδα που κέρδισε εντός έδρας με 1-0 την Ομόνοια και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ματς του ΑΠΟΕΛ

Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο βρίσκεται ο Άρης, καθώς κατάφερε να περάσει το «εμπόδιο» της Ομόνοιας μέσα στο στάδιο «Άλφαμέγα» στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε με 1-0 του «τριφυλλιού» και έφτασε στους 74 βαθμούς, ελπίζοντας αύριο σε απώλειες του ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Απόλλωνα για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Σπιλέφσκι το πέτυχε ο Γκομίς στο 32’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο πρώτο μέρος ο Άρης μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά με σκοπό να ελέγξει το παιχνίδι και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να δώσει τον δικό του ρυθμό στο ματς.

Στο 14’ η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι απείλησε πρώτη με το σουτ του Γκομίς εντός περιοχής να πηγαίνει έξω.

Η Ομόνοια απάντησε στη φάση του Άρη στο 20’ με τον Ζαχαρίου να κάνει το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 23’ με τον Γκομίς εντός περιοχής να κάνει το σουτ, όμως ο Ουζόχο έκανε τεράστια επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει μέσα στο γήπεδο και έψαχνε το γκολ με αποτέλεσμα στο 30’ ο Μίλετιτς να ανατρέψει εντός περιοχής τον Γκομίς, έτσι ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκομίς και στο 32’ έγραψε το 1-0 για τον Άρη.

Από εκεί και πέρα ο Άρης έλεγξε το ματς και στο 42’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να φτάσει στο δεύτερο γκολ, όμως ο Μπέγκντσον από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι η «ελαφρά ταξιαρχία» πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε για να κρατήσει μπάλα και να μην αφήσει την Ομόνοια να απειλήσει και να ισοφαρίσει.

Στο 58’ οι «πράσινοι» της Λευκωσίας έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μιξ εντός περιοχής να στέλνει την μπάλα έξω.

Στο 62’ απάντησε ο Άρης με κεφαλιά του Στεπίνσκι, όμως ο μάζεψε ο Ουζόχο. Ενώ στο 67’ η Ομόνοια έχασε άλλη μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Σράντι να κάνει το σουτ, ο Βάνα να λέει «όχι», με τον Χαραλάμπους στην επαναφορά από κοντά να στέλνει την μπάλα έξω. Στο 77’ η Ομόνοια απείλησε ξανά με τον Σράντι να κάνει το σουτ, όμως και πάλι ο Βάνα απέκρουσε, κρατώντας το μηδέν.

Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να περιορίσει τις επιθέσεις της Ομόνοιας, όμως η ομάδα του Αυγουστή είχε την κατοχή χωρίς να καταφέρει φυσικά να βρει άλλη μεγάλη ευκαιρία.

Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά ο Άρης κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και πήρε τεράστια νίκη που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Άρης: Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Κακόριν

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Σικόρσκι, Σπόλιριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Πακέ, Στρούσκι, Σουμάνσκι, Σόκε, Μουσούντα

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μιξ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Κακουλλής

Στον πάγκο: Παναγή, Γιούστε, Λοϊζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Ανδρέου, Σάββα, Κυριακίδης.

Σκόρερ: 32' Γκομίς/

Κίτρινες: Μπέγκντσον/Μάθιους