Δια πυρός και σίδηρου στους «8» (vid)

Ο Άρης τα... χρειάστηκε απέναντι στον Εθνικό, όμως κατάφερε να φύγει με το διπλό (2-1) και την πρόκριση από το Δασάκι

Δύσκολη νίκη και πρόκριση για τον Άρη που επικράτησε με 1-2 του Εθνικού στο «Δασάκι» και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Η ομάδα της Άχνας έχασε πέναλτι στο 89ο με τον Καμπρέρα που νικήθηκε απο τον Ζάντρο.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Δασάκι» ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει αρκετά δυνατά με σκοπό να επιβάλει τον ρυθμό του.

Μόλις στο 5ο λεπτό η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σαβό να μπαίνει στη περιοχή και να δίνει έτοιμο γκολ στον Μοντνόρ που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι πίεσε για δεύτερο γκολ και το βρήκε στο 15ο λεπτό με τον Νίκολιτς που έκανε το σουτ στο ύψος της περιοχής δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα δύο γκολ.

Στα επόμενα λεπτά ο Εθνικός άρχισε να ισορροπεί στο ματς και να γίνεται πιο απειλητικός. Στο 43ο λεπτό η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά μείωσε στο σκορ και μπήκε ξανά στο παιχνίδι μετά απο ωραία κάθετη του Ηλία στον Χριστοφή που νίκησε τον Ζάντρο.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Άρη να προγείται του Εθνικού με 2-1.

Β' Μέρος

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε το γκολ της ισοφάριστης. Στο 43ο λεπτό ο Χριστοφή βρήκε αρκετό χώρο και έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πιο πάνω απο την εστία του Ζάντρο.

Ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 63ο λεπτό με τον Σπόλιαριτς να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή και να αναγκάζει τον Μάρκοβιτς σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 70ο λεπτό ο Άρης έχασε διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία. Σε πρώτο χρόνο ο Μάρκοβιτς απόκρουσε το σουτ του Μοντνόρ, ενώ στη συνέχεια, από πλεονεκτική θέση ο Σάβο έστειλε έξω την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι στο 80ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Καμπρέρα να εκμεταλλεύεται το λάθος κοντρόλ του τερματοφύλακα του Άρη Ζάντρο και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Παρ'όλα αυτά το γκολ ακυρώθηκε διότι στην αρχή της φάσης η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Ντε Ιριόντο.

Στο 89ο λεπτό το ο διαιτητής του αγώνα μετά απο κάλεσμα του Var έδωσε πέναλτι για τον Εθνικό μετά απο χέρι του Μπράουν στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καμπρέρα αλλά ο Ζάντρο έπεσε στη σωστή γωνία και έσωσε την ομάδα του απο την ισοφάριση.

O Eθνικός στα τελευταία λεπτά του αγώνα πίεσε για την ισοφάριση αλλά ο Άρης άντεξε στη πίεση. Έτσι λοιπόν η «ελαφρά ταξιαρχία» πέρασε έστω και δύσκολα στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Εθνικός:  Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόντο, Περατικός (46′ Στυλιανού), Λίπσκι, Λομοτέι, Νικολάου (73′ Μπέκερ), Ιωάννου (90′ Μπίκερ), Αρτυματάς, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (65′ Ιωαννίδης), Χριστοφή (65′ Ντράζιτς)

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Παναγή, Σπιρόφσκι, Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Μπέκερ, Στυλιανού, Ιωαννίδης, Πέρδιος, Ντράζιτς

Άρης: Ζάντρο, Σανέ (35′ Μουσούντα), Αμπουμπακάρ (35′ Δημητρίου), Μπρόρσον, Μάτισικ (68′ Ουρόσεβιτς), Μπράουν, Νίκολιτς (68′ Γκομίς), Σπόλιαριτς, Μοντνόρ, Σεμέδο (56′ Μπένγκτσον), Σαβό

Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Μουσούντα, Μπένγκτσον, Κοκόριν, Δημητρίου, Γκομίς, Ζόκε, Ουρόσεβιτς

Σκόρερ: 43' Χριστοφή/6' Μοντνόρ,15' Νίκολιτς

Κίτρινες:Αμπουμπακάρ /-