«Εθισμένος» στις ισοπαλίες ο Άρης

Η ομάδα του Σπιλέφσκι έφερε 5ο συνεχόμενο «x» παίζοντας για 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο

Από ισοπαλία σε ισοπαλία ο Άρης που έμεινε στο 0-0 με τον Ακρίτα στο «Στάδιο Αλφαμέγα», Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι παρουσιάστηκε σε ακόμη ένα παιχνίδι κατώτερη των περιστάσεων και σπατάλησε μια πολύτιμη ευκαιρία για να μειώσει τη ψαλίδα από τις προπορευόμενες ομάδες της βαθμολογίας.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό με τον Άρη να θέλει να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό του και τον Ακρίτα να δίνει έμφαση στα μετόπισθεν.

Με τον Ακρίτα να «κτυπά» στις αντεπιθέσεις, η ομάδα της Χλώρακας έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 10ο λεπτό, με το διαγώνιο πλασέ του Ελ Τζεμιλί να αναγκάζει τον Βανά σε μια εξαιρετική επέμβαση με τα ακροδάχτυλα.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Περντρέου.

Στο 32’ το συγκρότημα του Σπιλέφσκι απείλησε για πρώτη φορά, με τον Μπένγκτσον να κάνει την παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή και τον Κακόριν σε πρώτο χρόνο να κάνει το σουτ αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Περντρέου που έδιωξε σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους με το μακρινό συρτό σουτ του Πική να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βανά.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το Β’ μέρος στο «Αλφαμέγα» με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ακρίτα να περιμένει το εύκολο λάθος για να απειλήσει.

Στο 53’ είχαμε ανατροπή δεδομένων, με τον Μπρόρσον να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από παρέμβαση του VAR. O Σουηδός στέρησε στον Γαβριήλ καθαρή ευκαιρία επίτευξης γκολ και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Με την Παφιακή ομάδα να έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα, βγήκε μπροστά και έχασε καλή φάση στο 53’ με τον Γαβριήλ να παίρνει την κεφαλιά μέσα στη περιοχή και τον Βανά να αποκρούει σταθερά.

Είκοσι λεπτά μετά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» «άγγιξε» το γκολ με το πλασέ του Μπαμπίκα από τα δεξιά της περιοχής να αναγκάζει τον Περντρέου σε μια εξαιρετική επέμβαση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άρης απείλησε ξανά με το μακρινό σουτ του Μπένγκτσον που βρήκε και πάλι σε ετοιμότητα τον Αλβανό πορτιέρο.

Με την συμπλήρωση του 90’, ο Ακρίτας έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι! Ο Λόπες βγήκε μόνος φάτσα με τον Βανά, πλάσαρε τον Πορτογάλο πορτιέρο στέλνοντας την μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι!

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό με την ομάδα της Λεμεσού να μετράει πέντε ισοπαλίες σε ισάριθμους αγώνες.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μεντιούπ (24' Γιαγκό, 46' Μπαμπίκα), Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα (83' Στεπίνσκι), Στρούσκι (83' Σόκε), Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Κακόριν (61' Ντελμίρο).

Ακρίτας Χλώρακας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Σουλεϊμάν, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Ελ Τζεμιλί (71' Ζουνίνιο), Κλεμέντε, Γαβριήλ (71 Λόπες), Φαουριέλ (82' Παουγκέν), Σέχιτς, Πική.

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: - / 8' Κλεμέντε, 93' Λόπες

Κόκκινες: 52' Μπρόρσον / -

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

VAR: Αθανασίου Κυριάκος