Ευρώπη… τον λένε Άρη!

Με νίκη και μεστή εμφάνιση συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Άρη στην Ευρώπη

Ονειρεμένη ευρωπαϊκή πρεμιέρα για τον Άρη, που στο πρώτο του ματς για τα κύπελλα της UEFA κέρδισε στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού γύρου του Κόνφερενς Λιγκ τη Νέφτσι Μπακού, στην «ΑΕΚ Αρένα», με 2-0! Σκόρερ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» οι Καζού (53’) και Γκομίς (65’), με την ομάδα της Λεμεσού να συνδυάζει τη νίκη της με μεστή εμφάνιση!

Το συγκρότημα του Σπιλέφσκι ήταν σαφώς ανώτερο από τους Αζέρους και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ, χάνοντας πληθώρα ευκαιριών... και με κορυφαία το άστοχο σουτ του Γιαμπλόνσκι στο τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ στο 96'.

Αναμφίβολα... σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους «πράσινους», με τον επαναληπτικό να είναι προγραμματισμένος για την επόμενη Πέμπτη 28 Ιουλίου στο Μπακού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι Ραπίντ Βιέννης και Λέχια Γκντανσκ εξήλθαν ισόπαλες 0-0 στην Αυστρία, με το νικητή του εν λόγω ζευγαριού να τίθεται αντιμέτωπος με το νικητή του Άρης-Νέφτσι στην επόμενη φάση.

Θετικές εντυπώσεις άφησε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Νέφτσι, με την ομάδα του Σπιλέφσκι να υπερέχει στην κατοχή της μπάλας και να είναι ιδιαίτερα επιθετική, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Βέβαια, υπήρχαν ορισμένες περιπτώσεις όπου θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να «αγγίξει» το γκολ δύο φορές.

Πιο αναλυτικά, η πρώτη καλή στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 3’ και άνηκε στους γηπεδούχους, όταν ο Γκομίς πήρε μπάλα από τα δεξιά, μπήκε περιοχή και έκανε το γύρισμα από διαγώνια θέση, με τον αντίπαλο κίπερ να διώχνει με υπερένταση. Η πρώτη τελική ήρθε στο 7’ με άστοχο σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής.

Ακολούθησε στο 12’ ένα άστοχο σουτ του Μαγιαμπέλα, που δοκίμασε το πόδι του από διαγώνια θέση εκτός περιοχής, ενώ δύο λεπτά αργότερα καταγράφηκε η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, για λογαριασμό της Νέφτσι. Μετά από αδράνεια στην άμυνα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», ο Τόνιο έκανε το σουτ όντας σε φοβερά πλεονεκτική θέση, όμως ο Βανά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 20’ καταγράφηκε ακόμη ένα άστοχο σουτ του Ματίας εκτός περιοχής, για να έρθει ένα λεπτό μετά ο Σόκε και να σημαδέψει το αριστερό δοκάρι του Μπρκιτς, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Λεμεσιανή ομάδα συνέχισε να ψάχνει το γκολ και να πατά καλύτερα, όμως στο 32’ ο Λαβάλ για λογαριασμό φιλοξενούμενων είδε την μπάλα να περνά μόλις έξω, έπειτα από ένα σουτ που επιχείρησε από διαγώνια θέση εκτός περιοχής.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 33’, όταν ο Γκομίς σούταρε εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον αντίπαλο κίπερ να πέσει και να αποκρούσει κι ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Καζού έστειλε την μπάλα έξω.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με πολύ επιθετική διάθεση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, που έχασε τέσσερις τελικές από το 46’ μέχρι το 53’… όταν ο Καζού άνοιξε το σκορ!

Πρώτη ήταν η ανεπανάληπτη ευκαιρία του Καζού, όταν μετά από γύρισμα του Σπόλιαριτς στο 46’ ο Βραζιλιάνος μόνος απέναντι από κενή εστία έστειλε την μπάλα έξω. Ακολούθησαν άστοχα σουτ από τους Σπόλιαριτς και Σλόγκαρ, ενώ στο 50’ ο νεαρός ακραίος επιθετικός δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα, όντας μπροστά από κενή εστία, μετά από γύρισμα του Γκομίς από τα δεξιά.

Στο 53’ όμως οι προσπάθειες των γηπεδούχων έμελλε να αποδώσουν καρπούς, αφού μετά από πάσα του Μαγιαμπέλα ο Καζού πλάσαρε εύστοχα εντός περιοχής.

Μετά το τέρμα του Βραζιλιάνου η Λεμεσιανή ομάδα έγινε ακόμη πιο επιθετική, με τον Σπόλιαριτς στο 57’ να σουτάρει εντός περιοχής και να βλέπει τον αντίπαλο κίπερ να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 60’ ο Γκομίς έστειλε την μπάλα μόλις έξω με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι, έπειτα από σέντρα του Σπόλιαριτς από τα δεξιά.

Στη συνέχεια, ο Άρης παρέμεινε η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, με τη Νέφτσι να απειλεί μόλις μια φορά στην επανάληψη, έχοντας παθητικό ρόλο καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Σπιλέφσκι έλεγχε το ρυθμό και στο 96' έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 3-0 και να βρεθεί με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση. Συγκεκριμένα, ο Γιαμπλόνσκι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο κίπερ και έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Φοβερή εμφάνιση από τον Άρη, που ναι μεν θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ, αλλά να μην ξεχνάμε ότι αυτό ήταν μόλις το πρώτο φετινό του ματς κόντρα σε μια ομάδα σαφώς πολύ πιο έμπειρη, όσον αφορά στις συμμετοχές της στην Ευρώπη.

Οι ενδεκάδες:

Άρης: Βάνα, Μπράουν (83' Μουσούντα), Γιαγκό, Μπρόρσον, Νασιμέντο, Καζού, Μαγιαμπέλα (62' Πηλέας), Σπόλιαριτς (83' Γιαμπλόνσκι), Σόκε, Σλόγκαρ (73' Μπέγκτσον), Γκομίς (83' Σικόρσκι).

Νέφτσι: Μπρκιτς, Σαλάχιλ, Στάνκοβιτς, Κβερκβέλια, Μπόντζ (69' Ζουλφουγκάρλι), Εντί (69' Χατζιγιέφ), Μακχμούντοφ, Τζόμπερ (Γιουσιφλί), Λαβαλ (75' Νούνες), Ντονιόχ, Σαϊεφ (87' Μπογκομόλσκι).

Σκόρερ: 53' Καζού, 65' Γκόμις / -

Κίτρινες: 23' Μπρόρσον / 31' Σάιθ, 82' Ντονιόχ.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ.