Ματσάρα με «χ»αμένο τον Άρη

Η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν καλύτερη, όμως η Πάφος κράτησε το αήττητό της

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ανάμεσα σε Άρη και Πάφο. Σκόρερ για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν δύο φορές οι Μπεγκτσον (49’) και Κακόριν (65’), ενώ για τους «γαλάζιους» ισοφάρισαν οι Αμπντουραχίμι (55’) και Ζάιρο (78’).

Καλύτερη ήταν η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα. Δύο δοκάρια είχαν οι «πράσινοι» με Μπαμπίκα και Μπέγκτσον στο πρώτο μέρος, ενώ δοκάρι είχε κι ο Αμπντουραχίμι όταν το σκορ ήταν στο 2-1.

Στους 30 βαθμούς ανέβηκε η πρωτοπόρος Πάφος, ενώ στην τρίτη θέση βρίσκεται πλέον ο Άρης που μετρά 26 βαθμούς.

Καλύτερος ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης, που δεν επέτρεψε στην Πάφο να επιβάλει το ρυθμό της και γίνει επικίνδυνη, την ίδια ώρα που ο ίδιος έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να απειλήσουν τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα, ενώ κατάφεραν και να «βραχυκυκλώσουν» τους μεσοεπιθετικούς του αντίπαλου, που δεν μπόρεσαν να προκαλέσουν ιδιαίτερα προβλήματα στον Βανά.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 12’, όταν ο Μαγιαμπέλα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε και το πλασέ εντός περιοχής όμως δεν είχε βάλει πολλή δύναμη στην μπάλα, με αποτέλεσμα ο Άντος να μπλοκάρει με ευκολία. Έξι λεπτά αργότερα, ο κίπερ της Πάφου «αναγκάστηκε» στην πρώτη του μεγάλη απόκρουση στο ματς, καθώς έδιωξε με υπερένταση στο σουτ που έκανε ο Κακόριν εκτός περιοχής.

Ως η πιο αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα καταγράφηκε η φάση του 31’. Αρχικά, ο Κακόριν έδωσε έξυπνα στον Μπέγκτσον, που εντός περιοχής γύρισε στον Μαγιαμπέλα ο οποίος ήταν στο σημείο του πέναλτι. Ο Νοτιοαφρικάνος σούταρε, ωστόσο ο Άντος απόκρουσε ενστικτωδώς. Ο Μπαμπίκα ακολούθησε τη φάση, έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο 33’ οι «πράσινοι» είχαν δεύτερο δοκάρι, με τον Μπέγκτσον να κάνει το δυνατό σουτ εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή δοκό του Άντος. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μαγιαμπέλα που πλάσαρε από διαγώνια θέση και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει το συγκρότημα του Μπεργκ ήταν να απειλείσει στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς, ο Σουηδός βρήκε τον Μπάιριτς που ήταν στο δεύτερο δοκάρι και έδωσε στον Αμπντουραχίμι, ο οποίος έκανε τελείωμα με το γόνατο και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο συνέχισε ο Άρης, που μόλις στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από γύρισμα του Μαγιαμπέλα στην περιοχή ο Σουηδός μπήκε στη φάση έκανε την προβολή και σκόραρε.

Αν και οι «πράσινοι» φάνηκε να ελέγχουν το ματς, σε μια στιγμή αμυντικής αδράνειας των «πρασίνων», ο Αμπντουραχίμι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και παρότι ήταν σε διαγώνια θέση εντός περιοχής, είδε τον Βανα που κακώς βγήκε από την εστία του και έστειλε την μπάλα πάνω από τον κίπερ των γηπεδούχων… για να κάνει το 1-1 στο 55’.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» συνέχισε να πιέζει και στο 63’ κέρδισε πέναλτι. Αρχικά ο διαιτητής έδωσε κόρνερ, όμως μετά από παρέμβαση του VAR έδειξε χέρι του Κβίντα στην περιοχή. Ο Κακόριν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και έψαξαν το τρίτο γκολ, με αποτέλεσμα να αφήνουν κενά στην άμυνα… τα οποία και εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ. Αρχικά ο Αμπντουραχίμι βρήκε δοκάρι στο 75΄, με δυνατό φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής, ενώ στο 78’ ο Ζάιρο κατάφερε να ισοφαρίσει. Τέσσερα μόλις λεπτά μετά την επιστροφή του στη δράση, ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ εντός περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βανά.

Ακολούθως οι δύο ομάδες έψαξαν το τρίτο γκολ, όμως χωρίς αποτέλεσμα αφού παρότι ο ρυθμός παρέμεινε πολύ καλός, κανείς δεν μπόρεσε να σκοράρει. Κορυφαία ευκαιρία μετά το τέρμα του Ζάιρο, ήταν εκείνη που έχασε ο Μαγιαμπέλα στο 94’, καθώς σούταρε από φοβερά πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, όμως ο Άντος απόκρουσε εντυπωσιακά.

Οι ενδεκάδες:

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακιέ, Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιάγκο (83' Καζού), Σάκε, Μπράουν, Μπένγκτσον (83' Στεπίνσκι), Μαγιαμπέλα, Μπαμπίκα (67' Τζαβέ), Κακόριν (70' Γκομίς).

Πάφος (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Μπάριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Κανέ, Βαλακάρι (74' Ζάιρο), Ντράκομιρ, Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Αμπντουραχίμι (88' Χέσταντ).

Σκόρερ: 49' Μπέγκτσον, 65' Κακόριν / 55' Αμπντουραχίμι, 78' Ζάιρο.

Κίτρινες: 42' Σόκε, 53' Κακόριν / 36' Ικόκο, 53' Κανέ.

Κόκκινες: 73' Σπιλέφσκι / -

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.