«Μπαμ» η Καρμιώτισσα... σεφτέ πάνω στον Άρη!

Η ομάδα των Πολεμιδιών υποχρέωσε τον Άρη στην πρώτη του ήττα

Τεράστια νίκη για την Καρμιώτισσα που επικράτησε με 2-1 του Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα των Πολεμιδιών με την σωστή αμυντική της λειτουργία κράτησε μακριά την «Ελαφρά Ταξιαρχία» και κτυπώντας στην κόντρα κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μαλόνε 5’, και Ελ Αλουχί 77’ και Κακόριν 90+4’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα των Πολεμιδιών που μόλις στη πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Άρη στο 5’, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Βανά απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Ντούμπια από τα δεξιά, με τον Μαλόνε να παίρνει στη συνέχεια το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και δέκα λεπτά μετά απείλησαν ξανά με το μακρινό σουτ του Ελ Αλουχί να βρίσκει πάνω στον Μπρόρσον, αιφνιδιάζοντας τον Βανά ο οποίος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι έβγαλε αντίδραση και έχασε καλή ευκαιρία στο 30’, με πρωταγωνιστή τον Γκομίς ο οποίος μπήκε μέσα στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Κνόμπλοχ να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του Α ’μέρους η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε κλασική ευκαιρία με τον Μουσούντα να εκμεταλλεύεται τις κόντρες μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ και τον Μπεν Σάλαμ να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Καρμιώτισσα να έχει το προβάδισμα.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο ο Άρης που βγήκε μπροστά με στόχο να φέρει στα ίσα το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο Β’ μέρος στο 59ο λεπτό με τον Μπαμπίκα να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και τον Κνόμπλοχ να αποκρούει με δεύτερη προσπάθεια.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και την Καρμιώτισσα να μην επιτρέπει στην ομάδα του Σπιλέφσκι να πατήσει την περιοχή της.

Στο 70’ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε ξανά με το σουτ του Μπράουν μέσα από τη περιοχή να βρίσκει στο σώμα του Αγγελή προτού πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Πέντε λεπτά μετά τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους αφού ο Γιάνγκο ανέκοψε τον Ντούμπια την ώρα που ο τελευταίος βρισκόταν απέναντι από τον Βανά. Έτσι ο αμυντικός του Άρη αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στη συνέχεια ο Ελ Αλουχί εκτέλεσε το φάουλ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του πορτιέρο του Άρη γράφοντας το 2-0.

Το συγκρότημα του Σπιλέφσκι κατάφερε να μειώσει στο 90+4’ με τον Κακόριν το τέρμα του οποίο δεν ήταν αρκετό για να πάρει η ομάδα του βαθμολογικό κέρδος.

Έτσι η Καρμιώτισσα έκανε την έκπληξη και υποχρέωσε τον Άρη στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας (46' Γιαμπλόνσκι), Γκομίς (67' Σπόλιαριτς), Μπένγκτσον, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (46' Κακόριν), Στρούσκι (46' Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (80' Σλόγκαρ).

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Σελούτσκα (46' Αγγελή), Μαλόνε, Ντούμπια (80' Χατζηβασίλης), Κουλιμπαλί (72' Ζελάγια), Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ (90' Χουσμπάουερ), Ντούρις (90' Ανδρονίκου).

Σκόρερ: 90+4' Κακόριν / 5' Μαλόνε, 77' Ελ Αλουχί

Κίτρινες: 38' Στρούσκι, 63' Μπράουν / -

Κόκκινες: 75' Γιαγκό / -

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης