Στρινιάρης!

Ο Άρης φλερτάρει εδώ και καιρό με την κορυφή, κέρδισε 1-0 τη Δόξα... και προς το παρόν την κατέχει

Ο Άρης των πολλών απουσιών λόγω κορωνοϊού κυρίως και Αφρικανικού Κυπέλλου Εθνών και σαφώς επηρεασμένος αγωνιστικά, κατάφερε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής να πάρει μία πολύ σπουδαία νίκη, κερδίζοντας τη Δόξα με το στενό μεν, πολύτιμο δε, 1-0 και έστω προσωρινά είναι στην κορυφή με 33 πόντους (το παιχνίδι της ΑΕΚ είναι σε εξέλιξη με την ΠΑΕΕΚ).

Έτσι, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έδωσε συνέχεια στην εκπληκτική φετινή πορεία της και έπεισε πως ακόμη και σε κακές μέρες όπου δεν μπορεί να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο, ξέρει πως να παίρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Από την πλευρά της η προσφυγική ομάδα παραμένει 8η με 17 πόντους και υπάρχει κίνδυνος με το πέρας της αγωνιστικής να βρεθεί στη ζώνη του υποβιβασμού.

Α’ ημίχρονο

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου, ο αγώνας έμοιαζε με κρύα σούπα και μάλιστα άνοστη, μέσα στο… καταχείμωνο. Χωρίς δημιουργικότητα και ελάχιστες καλές στιγμές. Μία κορυφαία από πλευράς Δόξας όπου ο Βανά Άλβες έσωσε τον Άρη, ενώ από πλευράς «Ελαφράς Ταξιαρχίας»… τίποτα μέχρι λίγο πριν από το μισάωρο. Και αναφερόμαστε σε αυτό το χρονικό σημείο, καθότι οι πράσινοι της Λεμεσού κόντρα στη ροή του αγώνα (οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απαιτητικοί στο γήπεδο), κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 27’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ελευθερίου, ο Ιωσηφίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη στο σκορ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε ενδιαφέρον, με τη Δόξα να δείχνει ανήμπορη να δημιουργήσει στο βαθμό που θα της έφερνε κάποιο γκολ, αυτό της ισοφάρισης, ενώ η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους είχε μονάχα 2-3 προϋποθέσεις και μία μόλις ξεκάθαρη ευκαιρία. Από την άλλη, το σύνολο του Λιάσου Λουκά περιορίστηκε περισσότερο στην ανασταλτική λειτουργία, προσπαθώντας να διατηρήσει το προβάδισμα ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του β’ ημιχρόνου, μόνο ο σέντερ φορ ήταν προωθημένος (Ιωσηφίδης και μετά ο Σικόρσκι). Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν και οι πράσινοι της Λεμεσού πήραν άλλη μία σπουδαία νίκη, της οποίας τα οφέλη αναφέρονται στην πρόταξή μας.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βανά Άλβες, Σίλντενφελντ, Ελευθερίου (63' Κάζου), Ραντούτ, Φράγκου, Σιμιόν, Κβάσιουκ, Πατσέκο (51' Σπόλιαριτς), Ματθαίου (62' Σικόρσκι), Μπαμπίκα (90' Πανκόφ), Ιωσηφίδης (62' Μονέ-Πακέ).

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης (69' Κ. Ολιβέιρα), Κοβάτσεβιτς, Οικονομίδης (56' Εμπραλίντζε), Ασαμόα, Μ. Ολιβέιρα (69' Ντρολέ), Αντάμοβιτς, Μέσκα, Σασί (80' Φασουλιώτης).

Σκόρερ: 27' Ιωσηφίδης.

Κίτρινες: 33' Μπαμίκα, 51' Ματθαίου / 26' Αντενόν, 71' Αντάμοβιτς.