Xάλασαν το ντεμπούτο του Σωφρόνη οι ταξιάρχοι

Πρώτο ιστορικό διπλό του Άρη στο ΓΣΠ απέναντι στην Ομόνοια

Τεράστιο «διπλό» του Άρη μέσα στη Λευκωσία που τον ανεβάζει στους 46 βαθμούς, τρεις πίσω απο την Πάφο. Ακόμη μια ήττα για την Ομόνοια που δεν εκμεταλλέυτηκε τη «γκέλα» της Νέας Σαλαμίνας και του Απόλλωνα.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά ορεξάτες με σκοπό να επιτεθούν. Το πρώτο σουτ στον αγώνα ήρθε απο τον Μπαμπίκα αλλά δεν απείλησε τον Φαμπιάνο. Ο Άρης άρχισε να γίνεται πιο επιθετικός και να μπαίνει με περισσότερες αξιώσεις στην άμυνα της Ομόνοιας.

Στο 11ο λεπτό ήταν η στιγμή των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Ανσαριφάντ να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Βανά δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει.

Στην επόμενη ουσιαστική φάση του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό ο Κακόριν με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Μπένγκστον που απο κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Σαφώς προβληματισμένος ο τεχνικός της Ομόνοιας Σωφρόνης Αυγουστή με την εξέλιξη προχώρησε σε γρήγορη αλλαγή για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του με τον Μπάρκερ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Παναγιώτου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς ωστόσο να το καταφέρνουν ενώ άφηναν αρκετούς χώρους στα μετόπισθεν με τους ποδοσφαιριστές του Άρη να γίνονται ολοένα πιο απειλητικοί.

Ο ρυθμός έπεσε με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να είναι αρκετά νευρικοί. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου μετά απο λάθος του Μίλετιτς ο Γκομίς έδωσε τη πάσα στον Μπαμπίκα και αυτός με τη σειρά του έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Φαμπιάνο γράφοντας το 2-0.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με την καλύτερη ψυχολογία και η Ομόνοια να καλείται να ανέβει βουνό.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Σωφρόνη Αυγουστή να προχωράει σε διπλή αλλαγή για την ομάδα του. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν ο Κούσουλος και ο Παπουλής στις θέσεις των Κασάμα και Μπέζους. Αυτές οι αλλαγές έδωσαν περισσότερη ενέργεια στην Ομόνοια που παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος.

Στο 55ο λεπτό ο Λέζιακς έκανε τη σέντρα σουτ με τη μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βανά Άλβες. Η Ομόνοια άσκησε περισσότερη πίεση στον Άρη που οπισθοχώρησε για να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα. Σουτ του Ανσαριφάντ στο 65 αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Ο Άρης έδειχνε να κρατάει με άνεση το υπέρ του προβάδισμα αλλά στο 76ο λεπτό ο Λοίζου ανατράπηκε απο τον Ντελμίρο με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανσαριφάντ που νίκησε τον Βανά Άλβες και ξαναέβαλε στο παιχνίδι την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά η άμυνα του Άρη δεν άφησε περιθώρια στους επιθετικούς της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή.
Το παιχνίδι τελειώσε με τον Άρη να παίρνει σπουδαία νίκη και να μειώνει τη διαφορά του απο τη Πάφο στους τρεις, ενώ η Ομόνοια δεν έπεισε πάλι και δεν εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες της Νέας Σαλαμίνας και Απόλλωνα.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κασάμα, Λοίζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Λανγκ, Παναγιώτου Μίλετιτς, Μπεζούς

Άρης (Σπιλέφσκι): Βάνα, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον, Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν

Σκόρερ: 79′ πεν. Ανσαριφάρντ / 20′ Μπένγκτσον, 44′ Μπαμπίκα.

Κίτρινες:Κασάμα , Μπεζούς, Ντίσκερουντ/Πηλέας., Στρούσκι, Σόκε