Βέλγιο-Κύπρος 6-1: Μας πήραν οι «διάβολοι»

Έρμαιο των «red devils» η Εθνική μας στις Βρυξέλλες

Εφιαλτικό βράδυ στις Βρυξέλλες για την Εθνική μας ομάδα, όπου γνώρισε την ήττα με 6-1 από τους «κόκκινους διαβόλους».

Οι Βέλγοι γιόρτασαν το απόλυτο των 30 βαθμών με μια επίδειξη δύναμης πάνω στην ανήμπορη να αντιδράσει, Κύπρο.

Αρχικά με το γκολ του Νικόλα η Εθνική Κύπρου ξάφνιασε τους Βέλγους, όμως δύο λεπτά αργότερα ήρθε και η απάντηση. Στη συνέχεια… μας πήραν οι διάβολοι.

Από την αρχή το Βέλγιο πήρε την πρωτοβουλία. Η Κύπρος όμως σε μια φάση που έγινε λάθος από πλευράς Βελγίου πέτυχε πρώτη γκολ. Στο 14’ ο Ιωάννου άνοιξε το σκορ με φοβερή ενέργεια και εξαιρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά αντέξαμε και στο 16’ ο Μπεντέκε έφερε το ματε στα ίσα, αφού από κοντά ευστόχησε και έκανε το 1-1. Η μπάλα χτύπησε στο χέρι του και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Στο 35’ ο Ντε Μπρόινε έκανε το 2-1 με σουτ σουτ εντός περιοχής. Έγινε γκάφα από τον Μιχαήλ αφού το σουτ ήταν αδύνατο και του έφυγε η μπάλα από τα χέρια.

Στο 41’ ο χαρισματικός μέσος της Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε ξανά με σουτ εντός περιοχής, αυτή τη φορά στη δεξιά γωνία του Μιχαήλ.

Στο 44’ ο Καράσκο έκανε το 4-1 με γκολ εξ επαφής από κοντά. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το δεύτερο ημίχρονο να αποτελεί μια τυπική διαδικασία.

Στο 51’ ο Χριστοφόρου στέλνει την μπάλα στη λάθος εστία και με αυτογκόλ γράφει το 5-1. Κακή στιγμή για τον Κύπρο που έκανε το επίσημο του ντεπούτο με το εθνόσημο.

Ένα σουτ από τον Καράσκο στο 59’ από αριστερά, η μπάλα πάει ψηλά. Στο 65’ το πλασέ του Βερσχάρεν πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαήλ.

Στο 68’ ο Μπεντέκε έκανε το 6-1 με εξαιρετικό πλασέ. Ήταν μια υποδειγματική αντεπίθεση από πλευράς Βελγίου.

Στο 73’ χάνει τεράστια ευκαιρία το Βέλγιο, με τον Χριστοφόρου να προλαβαίνει τον Μπεντέκε πριν πλασάρει σε κενή εστία.

Στο 84’ είχε μια καλή προσπάθεια ο Κυριάκου, όμως το σουτ του πέρασε έξω.

Με σκορ 6-1 ακούστηκε και το τελευταίο σφύριγμα.

Διακρίθηκε: Ο Κεβιν Ντε Μπρόινε ήταν φανταστικός, ενώ γενικότερα το Βέλγιο με άνεση καθάρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Από πλευράς Κύπρου η ενέργεια και το γκολ του Νικόλα Ιωάννου ήταν αυτό που ξεχώρισε.

Κοουτσάρισμα:

Ρομπέρτο Μαρτίνεζ (Βέλγιο): 3-4-3 για τον Μαρτίνεζ. Χαλαρά μπήκε το Βέλγιο στο ματς και το πλήρωσε στην αρχή. Όμως αντέδρασε νωρίς και πλέον τα πράγματα ήταν εύκολα για αυτούς.

Ραν Μπεν Σιμον (Κύπρος): 5-4-1 για τον Ισραηλινό τεχνικό. Η ενέργεια του να χρησιμοποιήσει ποδοσφαιριστές που έκαναν το ντεπούτο τους σε ένα τέτοιο αγώνα κρίνεται τουλάχιστον ως απερίσκεπτη. Ξεκίνησαν τις καριέρες τους με το εθνόσημο με τον χειρότερο τρόπο και όλη η ευθύνη είναι στον Μπεν Σιμόν.

Βέλγιο: Μινιολέ, Αλτερβαϊρελντ, Ντινεϊερ, Ντε Μπρόινε(68' Πράετ), Τιέλεμανς, Ε. Αζαρ(64' Βερσχάρεν), Καράσκο, Κομπότ, Θ. Αζαρ, Βάνακεν, Μπεντέκε(80' Οριτζί)

Κύπρος: Μιχαήλ, Ιωάννου(67' Κούσουλος), Μερκής, Κυριάκου, Σωτηρίου, Γουήλερ, Σπόλιαριτς(79' Εφραίμ), Κωστή(81' Παπουλής), Αρτυματάς, Χριστοφόρου, Κάστανος

Σκόρερς: 16',68' Μπεντέκε, 35',41' Ντε Μπρόινε,, 44' Καράσκο, 51' Χριστοφόρου (αυτ)/14' Ιωάννου

Κίτρινες Κάρτες: -/Μερκής