Άλμα παραμονής!

H Δόξα νίκησε την ΠΑΕΕΚ και είναι πια στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού

Μεγάλη νίκη που την απομακρύνει από τις θέσεις του υποβιβασμού κατάφερε να πάρει η Δόξα η οποία επικράτησε με 1-0 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο. Οι γηπεδούχοι με «όπλο» την καλά οργανωμένη αμυντική τους λειτουργία σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα που είχαν κυρίως στο Α’ ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπένι στο 17’.

Με αργό ρυθμό και την Δόξα να κρατάει την μπάλα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μακάρειο. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για τους γηπεδούχους στο 6ο λεπτό μετά από φαλτσαριστό σουτ του Μπένι έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πρόσεκ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους να κρατάει την μπάλα και την ΠΑΕΕΚ να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από τα άκρα.

Η υπεροχή της Δόξας μετουσιώθηκε σε γκολ στο 17ο λεπτό μετά από μία εξαιρετική κομπίνα σε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μπένι πήρε την μπάλα από τα αριστερά και πλάσαρε τον Πρόσεκ ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Ακολούθως, η ομάδα του Μάκη Σεργίδη έβγαλε αντίδραση και βρήκε την πρώτη της ευκαιρία στο 34’ μετά από σέντρα του Καπαρτή από τα δεξιά, ο Μιλτς προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά δίχως όμως να καταφέρνει να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Δόξα να είναι καλά οργανωμένη στο δικό της μισό και έτσι το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε το 2ο μέρος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 60ο λεπτό η Δόξα έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Σαντίκ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από κτύπημα με τον αγκώνα στον Ομπανόρ σε εναέρια μονομαχία των δύο.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της η ΠΑΕΕΚ αύξησε την πίεση της και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο Β’ ημίχρονο στο 66’ με τον Βαρέλα να κάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή το οποίο έστειλε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα του Μάκη Σεργίδη να έχει τον πρώτο λόγο δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία της Δόξας.

Στο 90ο λεπτό έμελλε να χαθεί και η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Μιλτς να εκτελεί το φάουλ έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Έτσι το 1-0 που διαμορφώθηκε από το Α’ ημίχρονο ήταν και το σκορ του αγώνα με την Δόξα να παίρνει μία σπουδαία νίκη.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Μπένι, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε, Μέσκα (Τραιτσέφσκι 72'), Σάσι (Σάιθ 72'), Κέρλα.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Σουμαόρο, Νάντο (Νεοφύτου 46'), Χαραλάμπους (Βαρέλα 46'), Ενόχ (Κωμοδίκης 77'), Καπαρτής (Νούνιτς 65'), Μιλτς, Ράμος, Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου.

Σκόρερ: 17' Μπένι / -

Κίτρινες: 48' Σαντίκ, 51' Εμπραλίτζε, 58' Καραμανώλης / 17' Καπαρτής

Κόκκινες: - / 60' Σαντίκ

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους