Κουλούρια στο «Αμμόχωστος»

Οθέλλος και Δόξα έμειναν στο άγονο 0-0

Οθέλλος και Δόξα συμβιβάστηκαν στο άγονο 0-0 στο παιχνίδι που διεξήχθηκε στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Μέτριο εως κακό το θέαμα με τις περισσότερες ευκαιρίες να ανήκουν για λογαριασμό του Οθέλλου που είχε και την υπεροχή τόσο της κατοχής όσο και των φάσεων. Από την άλλη η Δόξα δεν έδειξε κάποια διαφοροποίηση από το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στον Εθνικό και συνέχισε τις προβληματικές εμφανίσεις.

Ο Οθέλλος ανέβηκε στην 12η θέση και στους 14 βαθμούς συγκατοικώντας με την ΑΕΖ, ενώ η Δόξα παραμένει στην τελευταία θέση και στους 12 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κρατάνε την μπάλα και να προσπαθούν να επιβληθούν με το παιχνίδι τους, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία στα πρώτα 18 λεπτά.

Η πρώτη απειλή ήρθε από πλευράς Οθέλλου στο 19ο λεπτό. Μετα από πάσα του Ντούρις στον Πίχ το σουτ του οποίου κόντραρε για να καταλήξει στα χέρια του Αγριμάκη.

Στην συνέχεια δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο μέχρι και το 28ο λεπτό όπου σε μια προσωπική ενέργεια του Μπραμπίλια από δεξιά εντός περιοχής έκανε το σουτ όμως βρήκε τον Αγριμάκη έτοιμο όπου απομάκρυνε σε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ναρντίνι δεν βρήκε στόχο από πολύ κοντά με κεφαλιά. Διπλή ευκαιρία μέσα σε ένα δίλεπτο για τους παίκτες του Κώστα Σακκά.

Τα επόμενα πέντε λεπτά έδειξε να αποκτάει ρυθμό το παιχνίδι. Με την Δόξα να έχει την πρώτη της ευκαιρία στο 32ο λεπτό. Μετα από σουτ του Αντωνιάδη, η μπάλα κατέληξε κατευθείαν στα χέρια του Ταουντούλ.

Την καλύτερη προϋπόθεση πήγε να δημιουργήσει ο Ανάγκ στο 38ο λεπτό για τον Οθέλλο. Από αριστερά, δίστασε να κάνει το σουτ και έδωσε κάθετη πάσα προς στο μέρος του Σταμούλη που ανέβαινε μόνος του, όμως η πάσα ήταν πιο δυνατή και δεν πρόλαβε ο Έλληνας δεξιός μπακ να την κάνει δική του.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες που πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε λίγο καλύτερα από το πρώτο αφού μόλις στο 52ο λεπτό ο Πίχ επιχείρησε σουτ από πλάγια δεξιά με τον Αγριμάκη να δηλώνει ξανά παρόν.

Ωστόσο αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να μην δεχθούν οποιοδήποτε γκολ και να προστατεύουν τις εστίες τους.

Αυτό ηταν και το τελικό αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δύο ομάδες στην μάχη για παραμονή.