Δυσκόλεψε η πρόκριση για την Εθνική Davis Cup

Ήττες στις δύο πρώτες συναντήσεις με το Μαρόκο

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα Davis Cup στην πρώτη μέρα των αναμετρήσεων της με την αντίστοιχη του Μαρόκο στο πλαίσιο των πλέι-οφ του Group II του Παγκοσμίου Κυπέλλου Davis Cup. Οι αγώνες διεξάγονται από 3-4 Φεβρουαρίου στο Εθνικό Κέντρο Τένις.

Ηττήθηκε και στους δύο αγώνες της πρώτης μέρας, κάνοντας εξαιρετικά δύσκολο το έργο της, ενόψει των υπολοίπων τριών αναμετρήσεων που θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου.

Στον πρώτο αγώνα της μέρας, ο Πέτρος Χρυσοχός είχε τις ευκαιρίες του να πάρει το ματς, αλλά οι λεπτομέρειες και των δύο σετ δεν ήταν με το μέρος του. Σημειώνεται ότι τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σετ, ξεπέρασαν τη μία ώρα αγώνα. Στο πρώτο σετ ο Κύπριος τενίστας προηγήθηκε με 5-3, και λίγο αργότερα ευρισκόμενος στο σερβίς, είχε μπροστά του ένα σετ πόιντ. Η ευκαιρία χάθηκε, ο Ντλίμι Γιασίνε αντεπιτέθηκε, και κέρδισε τελικά το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα ήταν αντίστροφη, αφού ο Χρυσοχός ήταν αυτός που επέστρεψε από το 3-5 για να οδηγήσει τελικά το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Μαροκινός αντισφαιριστής κάνοντας λιγότερα λάθη, επικράτησε με 7-2, κλείνοντας και τον αγώνα με 2-0 σετ.

Στο δεύτερο αγώνα, Ελιότ Μπενσετρί πήρε από νωρίς το πάνω χέρι στο σετ προηγούμενος με μπρέικ μέχρι και 3-0 του Μενέλαου Ευσταθίου. Στη συνέχεια ο κύπριος αντισφαιριστής ισορρόπησε τον αγώνα πραγματοποιώντας

πολύ καλή εμφάνιση αλλά η διαφορά στο σκορ παρέμεινε για μέχρι να κλείσει το σετ στο 6-3 για τον Μαροκινό αθλητή.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ, όπου ο Έλλιοτ προηγήθηκε με 3-1 και έκλεισε τον αγώνα με 6-2, κάνοντας παράλληλα και το 2-0 για την ομάδα του Μαρόκο

Αύριο στις 11.00 το πρωί θα αρχίσει ο αγώνας του Διπλού και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν τα δύο Μονά παιγνίδια.

Στα ενθαρρυντικά της διοργάνωσης, η παρουσία του φίλαθλου κοινού της Αντισφαίρισης, αφού στο Εθνικό Κέντρο Τένις βρέθηκαν περίπου χίλιοι θεατές που στήριξαν τις προσπάθειες των αντισφαιριστών μας.

Τους αγώνες παρακολούθησαν επίσης, ο Πρόεδρος της ΟΑΚ κ. Δημήτρης Λεοντής και Μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ΟΑΚ, ο Πρόεδρος του ΚΟΑ κ. Γιάννης Ιωάννου, η Αντιπρόεδρος ΚΟΑ κα Κάλλη Χατζηιωσήφ, το Μέλος του ΚΟΑ κ. Άλκης Γαλατόπουλος, ο Γενικός Γραμματέας της ΚΟΕ κ. Ανδρέας Γεωργίου, οι πρώην Προέδροι του ΚΟΑ κ.κ. Ανδρέας Μιχαηλίδης και Πάμπος Στυλιανού, ο Επίτιμος Πρόεδρος της ΟΑΚ κ. Φίλιος Χριστοδούλου και ο τέως Πρόεδρος ΟΑΚ κ. Νώντας Μεταξάς.

Ο Πρόεδρος του ΚΟΑ κ. Γιάννης Ιωάννου μετά την τελετή έναρξης, πραγματοποίησε το καθιερωμένο στρίψιμο του νομίσματος για τον πρώτο αγώνα, ανάμεσα στους Πέτρο Χρυσοχό και Ντλίμι Γιασίνε.