Ένα σου ένα μου... και στη μοιρασιά

ΑΕΖ και Εθνικός σκόραραν απο ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και μοιράστηκαν απο ένα βαθμό

Ισοπαλία στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» απο ΑΕΖ και Εθνικό. Αμφότερες σκόραραν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και μοιράστηκαν απο ένα βαθμό.

Α' Μέρος

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές. Παρ'ότι ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλός οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν αρκετές τελικές.

Η ουσιαστική φάση στην αναμέτρηση έγινε στο 17ο λεπτό όταν ο Παναγή έκανε λάθος εκτίμηση, ο Σλόγκαρ το εκμεταλλεύτηκε αλλά το ψιλοκρεμαστό του σουτ πέρασε έξω.

Στο 21ο λεπτό έγινε ακόμη ένα λάθος στην άμυνα του Εθνικού, αυτή τη φορά απο τον Λοτινέι με τον Χατζηβασίλη να τσιμπάει την μπάλα και να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Παναγή αλλά ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε.

Στο 34ο λεπτό ο Εθνικός έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Σουτ του Καμπρέρα στον πρώτο χρόνο απέκρουσε ο Μπέκερ και στην επαναφορά ο Νικολάου έκανε το σουτ απέκρουσε με τον τερματοφύλακα της ΑΕΖ να απεκρούει και πάλι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Β' Μέρος

Ότι έλειπε απο το πρώτο ημίχρονο έγινε στο δεύτερο. Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΖ κατάφερε να σκοράρει. Ο Κάστρο έκανε το σουτ με τον Παναγή να απεκρούει ασταθώς και τον Ντιγκινί απο κοντά να νικάει τον τερματοφύλακα του Εθνικού και να ανοίγει το σκορ του αγώνα.

Άμεση ήταν η απάντηση του Εθνικού που κατάφερε να ισοφαρίσει μετά απο τρία λεπτά. Σέντρα του Μάριου Ηλία και κεφαλιά του Καμπρέρα απο τη μικρή περιοχή νικώντας τον Μπέκερ και ισοφαρίζοντας στην αναμέτρηση.

Η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς με την ΑΕΖ και τον Εθνικό να ψάχνουν το δεύτερο γκολ. Παρ'όλα αυτά δεν μπόρεσαν να γίνουν αμφότερες απειλητικές.

Ο Σλόγκαρ σε μια εντυπωσιακή ενέργεια στο 64ο λεπτό απέφυγε όποιο βρήκε μπροστά του αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει και τον Παναγή που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες έψαχναν το νικητήριο γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να το βρουν.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του αγώνα με τις δύο ομα΄δες να μοιράζονται απο ένα βαθμό σε ένα ισοδύναμο παιχνίδι με τον τρόπο που εξελίχθηκε

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

ΑΕΖ: Μπέκερ, Ρουίς, Κ. Αντωνίου, Ντελμίρο, Χρίστου, Χατζηβασίλης, Ρέινολντς, Φράγκος, Κάστρο, Σλόγκαρ, Ντιγκινί

Εθνικός: Παναγή, Ακσεντίγεβιτς, Ριστέφσκι, Λίπσκι, Νικολάου, Μπράντονιτς, Ντε Ιριόνδο, Λομοτέι, Ντράζιτς, M. Hλία, Καμπρέρα.

Σκόρερ: 51'Ντιγκινί / 54' Καμπρέρα

Κίτρινες: 5′ Ντελμίρο, 37′ Χρίστου, 87′ Σιφναίος/ 12′ Λομοτέι, 50′ Καμπρέρα, 90′ Ντε Ιριόντο