Ένας Μιχαήλ... δεν φέρνει την άνοιξη

Η Εθνική μας έχασε στη Λάρνακα από την Κροατία με 3-0

Την ήττα με 0-3 σκορ γνώρισε απόψε το εθνικό μας συγκρότημα από την Κροατία, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ, στην ΑΕΚ Αρένα. Οι διεθνής μας προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν κόντρα σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Πρώτο ημίχρονο

Με πολύ καλή διάθεση ξεκίνησε το παιχνίδι για την Εθνική μας. Κράτημα και κυκλοφορία της μπάλας, πίεση ψηλά και ευκαιρίες περιείχε το μενού του πρώτου ημιχρόνου.

Με το καλημέρα οι διεθνής μας έδειξαν τις προθέσεις τους και μόλις στο πρώτο λεπτό είχαμε τη πρώτη ευκαιρία, με τον Πιέρο Σωτηρίου να δοκιμάζει ένα σουτ λίγο έξω από τη περιοχή, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στους αμυντικούς της Κροατίας. Για ένα περίπου τρίλεπτο η ομάδα μας πίεζε ψηλά, αναγκάζοντας τους Κροάτες να αμυνθούν χωρίς όμως να υπάρξει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η πίεση άλλαξε πόδια και οι Κροάτες ήταν αυτοί που δημιουργούσαν τις ευκαιρίες. Συγκεκριμένα τρείς ευκαιρίες μέσα σε πέντε λεπτά ήταν αρκετές για να καρδιοχτυπήσει η άμυνά μας, ο Νεόφυτος Μιχαήλ όμως βρισκόταν σε ετοιμότητα για να υπερασπιστεί την εστία του. Η πίεση είχε αποτέλεσμα για τους Κροάτες αφού στο 23ο λεπτό ο Πέρισιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κράμαριτς που βρισκόταν εντός περιοχής σούταρε και έκανε το 0-1. Γκολ όμως που ακυρώθηκε από το VAR.

Λίγο πριν το 45λεπτό ο Πιέρος έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού βρέθηκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με αυτόν να αποκρούει. Υποδείχτηκε όμως σε θέση οφ-σάιντ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου δυστυχώς δεχτήκαμε το γκολ από τον Πέρισιτς που μπήκε στη μικρή περιοχή και νίκησε τον Μιχαήλ.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Δεύτερο ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους ποδοσφαιριστές του Ντάλιτς να πιέζουν αρκετά, κρατώντας τους διεθνής μας μακριά από την εστία του Λιβάκοβιτς. Σχεδόν καμία ευκαιρία από τους γηπεδούχους δεν σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δημιουργούσαν φάσεις και απειλούσαν συχνά την εστία του Μιχαήλ.

Πρώτη σημαντική φάση για του Κροάτες το πέναλτι που κέρδισαν στο 53ο λεπτό ύστερα από παράβαση του Σωτηρίου. Ο Μόντριτς ανέλαβε την εκτέλεση του, αλλά ο Νεόφυτος Μιχαήλ απόκρουσε από τα δεξιά και κράτησε το σκορ στο 0-1.

Το δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους ήρθε μετά από εκτέλεση κόρνερ. Σαν να αδράνησε η άμυνα μας και ο Κβαρδιόλ, ανενόχλητος εντός την μικρής περιοχής στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το τρίτο τέρμα όπου διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, με τον Λιβάια να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από γύρισμα στη περιοχή.

Καλύτερη η εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας να κοιτάξουμε στα μάτια τον αντίπαλο, ανώτερη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, παίρνοντας αυτό που στην ουσία άξιζαν.

Κύπρος: Μιχαήλ, Ανδρέου, Σωτηρίου, Ιωάννου, Αρτυματάς (69' Χάμπος), Κάστανος, Αβραάμ (60' Αντωνιάδης), Ψάλτης, Πίττας, Πίερος (85' Κακουλλής), Παπουλής (69' Λοίζου).

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Τσαλέτα-Καρ, Γκβάρντιολ, Σόσα, Στάνισιτς, Μόντριτς (84' Ιβάνουσεκ), Μπρόζοβιτς (84' Γιάκιτς), Κόβασιτς, Βλάσιτς (69' Μπρέκαλο), Κράμαριτς (68' Λιβάγια), Πέρισιτς.

Σκόρερ: - / Πέρισιτς (45'), Κβαρδιόλ (80'), Λιβάγια (91').

Κίτρινες: Αρτυματάς (33') , Αβραάμ (44') / Κόβασιτς(33') , Στάνισιτς (61').

Διαιτητής: Μαικλ Όλιβερ.