Ερμής-Εθνικός 2-0: «Ανάσταση» για τον Ερμή!

Μ’ ένα γκολ του Τσίνα στο 65’ και του Εμεγκάρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ερμής κέρδισε με 2-0 τον Εθνικό στο ΓΣΖ και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Πολύτιμοι τρεις βαθμοί για την ομάδα της Αραδίππου. Από την άλλη, ο Εθνικός προσπάθησε, αλλά πάλι δεν πήρε βαθμούς.

Η εικόνα του αγώνα

Με παιχνίδι κέντρου άρχισε το ματς στο ΓΣΖ. Ο Ερμής είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 6’, όταν το σουτ του Ουίκς εκτός περιοχής έφυγε άουτ. Στο 15’, ο Κιπιάνι μπήκε στη περιοχή, έκανε την σέντρα σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Αραμπατζής, ενώ στη συνέχεια δύο παίκτες του Εθνικού απέτυχαν στη συνέχεια να σπρώξουν την μπάλα στα δίκτυα. Στο 22’ η κεφαλιά του Ρόγκατς πέρασε μόλις άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Χαραλάμπους δύο λεπτά αργότερα από μπαλιά του Φιλίποφ από δεξιά. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία με τον Εθνικό να είναι πολύ καλύτερος στον αγώνα και από την άλλη ο Ερμής δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στην εστία του Μπογκατίνοφ. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με ευκαιρία για τον Εθνικό. Στο 47’ το κόρνερ του Κιπιάνι βρήκε τον Ρόγκατς, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, αφού ο Πιντσέλι δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίκτυα στο δεύτερο δοκάρι. . Στο 60’ η εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι κατέληξε λίγο άουτ. Ο Χαραλάμπους στο 64’ έκανε το πλασέ στα χέρια του Αραμπατζή από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ερμής κόντρα στην ροή του αγώνα προηγήθηκε στο σκορΣτο  65’, ο Τσίνα έκανε το σουτ από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Ντόβμπνια, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ. Στο 68’, ο Ερμής είχε ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν η εκτέλεση φάουλ του Πατσέκο κατέληξε μόλις άουτ. Στη συνέχεια, ο Εθνικός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ ο Ερμής κτυπούσε στις αντεπιθέσεις όποτε μπορούσε. Στο 86’ ο Εμεγκάρα βρήκε τον Γεωργιάδη στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, όμως ο Μπογκατινοφ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Ο Γεωργιάδης έδωσε στον Εμεγκάρα που έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 2-0. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γεωργιάδης έκανε το πλασέ άουτ από πλεονεκτική θέση.

Πρώτη νίκη για τον Ερμή στο πρωτάθλημα, ενώ ο Εθνικός δέχθηκε την 3ητου ήττα στο πρωτάθλημα.

Ερμής: Αραμπατζής, Ζακάρια, Ταραλίδης, Χριστοφή, Νταμτσέφσκι, Θεοδώρου, Μαρτίνιουκ, Σανδραβέλης, Γουίκς, Τσίνα, Εμεγκάρα

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόκατς, Φιλίποφ, Σικάρσκι, Ντόβνια, Πιντσέλι, Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κιπιάνι, Χαραλάμπους