«Ερυθρόλευκος» άσος... με γκολ στις καθυστερήσεις!

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε εντός έδρας την Ένωση με 2-0... με τέρματα στο 91΄ και στο 99΄!

Η Νέα Σαλαμίνα χτύπησε στις καθυστερήσεις και με πρωταγωνιστές τους Κλίμοβιτς και Τσίκο κέρδισε με 2-0 την Ένωση, ανέβηκε στους 25 βαθμούς και πλησίασε την εξάδα. Το πάλεψε η ομάδα του Μαρίνου Σατσία αλλά δεν πήρε ούτε τον βαθμό.

Α’ ημίχρονο

Με διάθεση ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα με σκοπό να πετύχουν το πρώτο γκολ στον αγώνα, με το πρώτο σουτ να έρχεται στο τέταρτο λεπτό από τον Ντορεγκαράι ο οποίος αστόχησε.

Ο χρόνος κυλούσε σε ένα ματς που από την αρχή είχε ένα καλούτσικο ρυθμό, όταν στο όγδοο λεπτό η ΕΝΠ έκανε και αυτή το πρώτο της σουτ με τον Μέιρα εκτός περιοχής, αλλά να στέλνει την μπάλα έξω.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε με την Νέα Σαλαμίνα να κρατάει λίγο περισσότερο την μπάλα. Η επόμενη φάση που καταγράφηκε ήταν στο 18ο λεπτό όταν ο Κωνσταντίνου απείλησε από δεξιά για την ΕΝΠ, με το σουτ που επιχείρησε να μπλοκάρει ο Μελισσάς. Παρά το θετικό ξεκίνημα με καλό ρυθμό η συνέχεια δεν ήταν αναμενόμενη.

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο οι φάσεις που έγιναν ήταν πολύ λίγες. Στο 28ο λεπτό μετά από σέντρα του Οφόρι από αριστερά, ο Άδωνη πήρε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Κόστιτς.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο είχαμε διακοπές λόγων τραυματισμών κάποιων παικτών και αυτό δεν βοήθησε στο να δούμε καλό θέαμα και φάσεις. Ότι καλύτερο έγινε ήταν ένα σουτ από τον Καρλίτος στο 42ο λεπτό το οποίο κόντραρε και πέρασε έξω.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-0 που ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Χωρίς πολλά πολλά και με τους ίδιους έντεκα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το δεύτερο ημίχρονο. Η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 50ο λεπτό όταν ο Μέιρα σούταρε εκτός περιοχής αλλά η προσπάθεια του χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η ΕΝΠ ήταν αυτή που στο Β΄ μέρος κρατούσε περισσότερο μπάλα και βρισκόταν κοντά στην περιοχή των ερυθρολεύκων χωρίς όμως να κάνει κάποια ευκαιρία. Η Νέα Σαλαμίνα από την άλλη προσπαθούσε μάταια να γίνει απειλητική με μακρινές μπαλιές.

Μετά το 60ο λεπτό οι δύο προπονητές ξεκίνησαν τις μαζεμένες αλλαγές με σκοπό να αλλάξουν προς το καλύτερο την εικόνα των ομάδων τους αλλά μάταια. Το Β΄ μέρος ήταν πολύ κακό σε θέμα φάσεων σε σύγκριση με το Α΄ μέρος. Γενικά όμως δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό παιχνίδι στην φετινή σεζόν.

Μετά το 70ο λεπτό έγιναν όλα στο παιχνίδι και το φινάλε ήταν δραματικό. Στο 75ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε. Ο Μποτεάκ εκτέλεσε το φάουλ και μετά από μία φάση διαρκείας Μάντζιεκ και Κλίμοβιτς σε πρώτο χρόνο δεν σκόραραν και σε δεύτερο χρόνο με νέα σέντρα από δεξιά η μπάλα έπεσε ξανά στον Μάντζιεκ που με διπλή προσπάθεια σκόραρε. Η χαρά όμως δεν κράτησε αρκετά καθώς μετά από έλεγχο στο ΒΑΡ και το on field review το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Στα τελευταία λεπτά και μετά από αυτή την φάση η Νέα Σαλαμίνα ήταν πιο απαιτητική και πίεσε για το γκολ. Στο τέλος δικαιώθηκε και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Πρώτα στο 91ο ΄λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ξανά ο Μάντζιεκ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και από κοντά ο Κλίμοβιτς σκόραρε.

Δέκα λεπτά μετά και στο 100ο λεπτό ο Τσίκο έφυγε μόνος με τον Κόστιτς, τον κρέμασε, έκανε το 2-0 και έγραψε τον επίλογο στον αγώνα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Οφόρι, Κατσικάς, Άδωνη, Καρλίτος (60΄   Μαργκάσα), Σεργίου, Τιάγκο (72΄  Τσίκο), Μάντζιεκ, Μιγκελίτο (72΄   Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι (86΄   Φλοριάν), Φελίπε (60΄  Μποτεάκ)

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (91΄  Κατσιάρης), Γιεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (66΄  Μαυρουδής), Βουκσένοβιτς (82΄   Ρουσιάς), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί (66΄   Βούκσεβιτς)

Σκόρερ: 91΄   Κλίμοβιτς, 100΄   Τσίκο / -

Κίτρινες κάρτες: 44' Άδωνη, 80΄   Κατσικάς, 81΄  Ντορεγκαράι, 98΄  Κλίμοβιτς / 15'  Μέιρα, 67΄   Βούκσεβιτς, 74΄  Μαυρουδής, 89΄   Ντρέκσα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ροβέρτος Κώστα

VAR: Δημήτρης Σολωμού