Μετά το «στoπ» στον ΑΠΟΕΛ...«καθάρισε» την Καρμιώτισσα!

Σε ανοδική πορεία ο Ερμής του Νίκου Ανδρονίκου

Τεράστια και πολύ σημαντική νίκη για τον Ερμή καθώς επικράτησε της Καρμιώτισσας με 0-1 στο Παφιακό για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Το γκολ για τους φτεροπόδαρους οι οποίοι πλέον ξεπέρασαν κατά ένα βαθμό την αντίπαλο τους, σημείωσε ο Χολτ με καρφωτή κεφαλιά στο  74ο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη, για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ η αποψινή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα.

Στο 6’ είδαμε την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι και η οποία ήταν για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Οικονόμου που βρήκε στο δοκάρι. Η Καρμιώτισσα έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ με το σουτ του Χριστοφή εντός περιοχής λίγα λεπτά μετά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Ερμής προσπάθησε να κτυπήσει με αντεπιθέσεις και είχε ένα σουτ με τον Κυριακίδη στο 21’ το οποίος όμως ήταν άστοχο. Στο 32’ ο Μέιρα επιχείρησε μακρινό και δυνατό σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Κυριακίδη.

Δεν είδαμε κάτι άλλο στο πρώτο ημίχρονο και έτσι το σκορ έμεινε στο 0-0.

Στο 49’ ο Ερμής έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ρουσιά που είδε εκτός εστίας τον Κυριακίδη αλλά έκοψε πάνω στην γραμμή ο Πέρεζ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό απείλησαν οι γηπεδούχοι μετά το λάθος στην άμυνα, ο Ρομό πήγε να το εκμεταλλευτεί αλλά το σουτ του πέρασε εκτός.

Στο 57’ ο Καικέ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε καρφωτή κεφαλιά του Ρομό, στην καλύτερη φάση του αγώνα μέχρι εκείνο το λεπτό.

Στο 74’ ο Ερμής άνοιξε το σκορ με τον Χολτ ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

Το πάλεψε η Καρμιώτισσα αλλά δεν είχε απάντηση στο γκολ και έτσι ο Ερμής πήρε μια νίκη-ανάσα και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά την ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ.

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Οικονόμου, Ρόμο, Μ. Σασί, Χριστοφή, Πέρεζ, Ι. Σασί, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης (Καπαρτής  65'), Χρίστου (Φράγκου 81'), Ρεϊνολντς

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα (Παραγκούλκοφ 55'), Ρουσιάς (Γαβριήλ  82'), Ντα Σίλβα (Κονέ 46'), Ντιας, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ, Λέμος

Σκόρερς: -/ Χολτ

Κίτρινες Κάρτες:  Ι. Σασί / Παραγκούλκοφ