Σπουδαίο διπλό με Κύπρου στο τέλος!

Τεράστια νίκη για τον Ερμή μέσα στο «Αμμόχωστος»

Τεράστια νίκη για τον Ερμή Αραδίππου καθώς επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 0-1 στο «Αμμόχωστος» σε εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Το γκολ για την ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου σημείωσε στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κύπρου με κεφαλιά, χαρίζοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του και προκαλώντας νέα προβλήματα στην ομάδα του Χριστοδούλου.

Με δύο μεγάλες ευκαιρίες ξεκίνησε το παιχνίδι, αμφότερες για τον Ερμή και συγκεκριμένα με τον Κονέ ο οποίος αρχικά πλάσαρε έξω όταν βρέθηκε απέναντι από τον Κίσσα και στην συνέχεια έστειλε με κεφαλιά την μπάλα για λίγο εκτός.

Στο 7ο λεπτό ήταν η σειρά της Σαλαμίνας να απειλήσει καθώς μετά από σέντρα που βγήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Ντανίλο έπιασε την κεφαλιά και βρήκε το δοκάρι.

Στο 32’ ο Σμοβς επιχείρησε δυο σουτ εντός περιοχής, στο πρώτο η μπάλα κάπου κόντραρε και στο δεύτερο ανάγκασε τον Καϊκέ σε πολύ σημαντική επέμβαση.

Παρόλο που είδαμε αρκετές φάσεις στο πρώτο μέρος εντούτοις δεν είδαμε κάποιο γκολ από τις δυο ομάδες.

Στο 51ο λεπτό ο Λέμος έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε για πολύ λίγο εκτός. Στο 55’ ο Ντανίλο έπεσε στο έδαφος εντός περιοχής, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, δεν δόθηκε κάτι από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στα επόμενα λεπτά είδαμε την Σαλαμίνα να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να έχει τον έλεγχο, χωρίς ωστόσο να το αξιοποιήσει αφού δεν έφτιαξε κάποια άλλα αξιόλογη φάση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Από την άλλη ο Ερμής ήθελε να κτυπήσει με αντεπιθέσεις κάτι το οποίο κατάφερε στο 84’ με την κεφαλιά του Κύπρου που νίκησε τον Κίσσα για το 0-1.

Σαλαμίνα: Κίσσας, Λοράν, Σμοβς, Κονφέ, Ανδρέου (Σιαθάς 71'), Βαρέλα, Βινίσιους (Αντιολο 79'), Ντανίλο, Οσέι, Μπαραβίκας, Χριστοφόρου

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Φερνάντες (Κύπρου 61'), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Κονέ, Σιντιμπέ, Λέμος (Παραγκούλγκοφ 52')

Σκόρερς: -/ Κύπρου

Κίτρινες Κάρτες:  Ανδρέου / Δημητρίου, Κυριακίδης