Την «έσπρωξε» στο γκρεμό… για να σωθεί

Νίκη ανάσα για τον Ερμή που κέρδισε την Ένωση με 4-2

Σε μια πολύτιμη νίκη έφτασε ο Ερμής, ο οποίος στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του δευτέρου γκρουπ, κέρδισε την Ένωση με 4-2. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 2’ του αγώνα με τον Θεοδώρου, όμως οι «φτεροπόδαροι» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με τέρματα των Ρουσιά (15’, 68’), Μέιρα (61’) και Φόλμπρεχτ (79’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φελίπε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ουσιαστικά η ομάδα της Αραδίππου πέτυχε μια νίκη ανάσα, αφού έφτασε τους 35 βαθμούς, ανέβηκε μια θέση στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται στο μείον έξι από τις θέσεις που οδηγούν στη παραμονή. Στους 33 βαθμούς παρέμεινε η Ένωση, που έπεσε στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας και είδε τις πιθανότητες της για παραμονή να μειώνονται σημαντικά.

Με τους καλύτερους οιωνούς, από πλευράς θεάματος, ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο Θεοδώρου έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR, το τέρμα του Κύπριου διεθνή μέτρησε κανονικά. Ο Ντένινγκ με μια εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον Θεοδώρου μόνο απέναντι από τον Φιρινίδη, με τον ποδοσφαιριστή της Ένωσης να πλασάρει υποδειγματικά.

Οκτώ λεπτά αργότερα, οι «βυσσινί» έχασαν κλασική ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Ντένινγκ έβγαλε την ομάδα του γρήγορα στην αντεπίθεση και αφού διένυσε αρκετά μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Φιρινίδη, ο οποίος κατάφερε να αποκρούσει.

Τον Αργεντίνο μεσοεπιθετικό «τιμώρησε» στο 15’ ο Ρουσιάς, ο οποίος με έναν κεραυνό εκτός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν από την αρχή γρήγορος, αλλά μετά το γκολ του Κύπριου επιθετικού, έγινε γρηγορότερος.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 24’, όταν ο Ίρεπ σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Ερμή και κατέληξε σε κόρνερ.

Από ένα σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες κατέβασαν στροφές, δίνοντας περισσότερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, με την ομάδα του Παραλιμνίου όμως να έχει τον έλεγχο στη κατοχή της μπάλας.

Ο Ερμής στην εκπνοή του ημιχρόνου έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ, αφού μετά από σέντρα του Μέιρα στη περιοχή, ο Γεωργίου με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκατσέφσκι.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά επιθετική διάθεση.

Μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους σημειώθηκε μόλις στο 1’ της επανάληψης, όταν ο Γεωργίου σούταρε εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις καλές στιγμές τέσσερα λεπτά αργότερα, με σουτ του Θεοδώρου από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Μπλόκαρε ο Φιρινίδης.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Ένωση έχασε φοβερή ευκαιρία, αφού έπειτα από σέντρα του Μαρκόφσκι στη περιοχή, ο Θεοδώρου έκανε το ανάποδο ψαλίδι από το ύψος του πέναλτι, αναγκάζοντας τον Φιρινίδη να διώξει εντυπωσιακά.

Ωστόσο, δύο λεπτά μετά την μεγάλη ευκαιρία της Ένωσης, ο Μέιρα έφυγε στη πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε τον Γκατσέφσκι, σκόραρε μπροστά από κενή εστία, δίνοντας για πρώτη φορά στον αγώνα, προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο Ερμής εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα κενά στην άμυνα της Ένωσης, σκοράροντας ακόμη δύο γκολ με παρόμοιο τρόπο.

Συγκεκριμένα, στο 68’ ήταν ο Ρουσιάς και στο 79’ ο Φόλμπρεχτ, οι οποίοι έφυγαν στη πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Γκατσέφσκι, κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ του Φόλμπρεχτ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, αφού τα πάντα είχαν κριθεί.

Ωστόσο, τη τελευταία λέξη στο παιχνίδι την είπε ο Φελίπε στο 92’, ο οποίος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και μείωσε για την ομάδα του.

Ερμής: Φιρινίδης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Ρουσιάς (80' Καισερλίδης), Φόλπρεχτ (86' Ζαβός), Σάαντο (46' Καραγκούνης), Κυριακίδης (86' Χριστοδούλου), Γεωργίου (63' Βάλπορτ), Παντελή, Σιντιμπέ.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε (63' Γκαντό), Ιρέπ, Θεοδώρου, Μαρκόφσκι, Λουσέρο (77' Κοσμά), Μπάρνι, Φελίπε, Ντένινγκ, Ουντότζι (70' Νγκο).

Σκόρερ: 15' και 68' Ρουσιάς, 61' Μέιρα, 79' Φόλμπρεχτ / 2' Θεοδώρου, 92' Φελίπε.

Κίτρινες: 20' Κυριακίδης, 44' Μέιρα / 20' Ουντότζι, 27' Μαρκόφσκι, 44' Φελίπε, 45' Μαισουράτζε, 71' Ίρεπ.

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.

Ερμής: Τελευταία Ενημέρωση