«Έσπρωξε» τον Οθέλλο στη Β’ Κατηγορία η Νέα Σαλαμίνα

Πήραν τη νίκη με 3-2 οι «ερυθρόλευκοι»

Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε δεύτερη συνεχομένη νίκη στην β φάση. Αυτή τη φορά κέρδισε τον Οθέλλο με 3-2 εκτός έδρας στο πλαίσιο τις 8ης Αγωνιστικής των πλέι αουτ. Οδυνηρή ήττα για τον Οθέλλο που τον φέρνει πιο κοντά στην επιστροφή στην δεύτερη κατηγορία. Οι σκόρερ του αγώνα ήταν για την Σαλαμίνα ο Ντιακιτέ στο 23ο λεπτό και ο Σπυριδάκης στο 42ο και Νάρσινγκ στο 94ο. Για τον Οθέλλο μείωσε στο 45+4 ο Μπραμπίγια και ο ίδιος ποδοσφαιριστής ισοφάρισε στο 75ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την γηπεδούχο ομάδα να κρατάει περισσότερο μπάλα.

Όμως από το 10ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε έχοντας αυτή τον έλεγχο της μπάλας.

Η Σαλαμίνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 23ο λεπτό με το κεφάλι του Ντιακιτέ.

Από εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου ο Ντιακιτέ ήταν αυτός που πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ο Οθέλλος έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση του σκορ στο 32ο λεπτό με μεγάλη διπλή χαμένη εύκαιρα.

Σε πρώτη φάση έσωσε ο Μελίσσας σε μακρινό σουτ του Χατζηπασχάλη και σε δεύτερη σε προβολή του Πιχ αλλά ο Ντιακιτέ έσωσε την ομάδα του πάνω στην γραμμή.

Στα τελευταία στάδια του ημίχρονου ο Οθέλλος ανέβηκε ψάχνοντας την ισοφάριση όμως δεν τα κατάφερε.

Αντίθετα, η Σαλαμίνα ήταν αυτή που πέτυχε δεύτερο τέρμα στο 42ο λεπτό με τον Σπυριδάκη, με σουτ λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι.

Στην τελευταία φάση του ημίχρονου στο 45+4 ο Οθέλλος μείωσε στο σκορ με τον Μπραμπίγια.

Ο Πιχ έκανε την καθετή, ο Μπραμπίγια υποδέχτηκε την μπάλα και πέρασε και τον Μελίσσα βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-1 για τους φιλοξενουμένους

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τον Οθέλλο να προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Αυτό το κατάφερε στο 75ο λεπτό με τον Μπραμπίγια να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Σε γύρισμα του Κατσιατή, ο Μπραμπίγια με ωραίο τελείωμα έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Οθέλλος προσπάθησε να φέρει τούμπα το παιχνίδι όμως δεν το κατάφερε.

Αντιθέτως η Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει την νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με πολύ ωραίο σουτ του Νάρσινγκ εντός περιοχής.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Οθέλλο και την Νέα Σαλαμίνα ΕΔΩ.

Οθέλλος : Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Χριστοδούλου, Σούτο,(82. Ιωάννου) Μπραμπίγια, Σανγκαρέ,(65. Κατσιατής) Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ, Πιχ,(86. Κυριάκου) Κορινούς

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλουρή, Κ. Κυριάκου, Κατσιατή, Καστάνας, Παυλή, Σλάβικ, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου

Νέα Σαλαμίνα : Μελίσσας, Σεργίου,(86. Κονατέ) Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Καρλιτος,(72. Κουζμάνοβιτς) Κονέ,(72. Τίτος) Σπυριδάκης,(61. Γιάνγκα) Φράγκος,(61. Κατσιάρης) Λέουκο, Γκουανίνι, Ντιακιτέ

Στον Πάγκο : Κίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Φερνάντεζ, Κουζμάνοβιτς, Κουμούρης, Τίτος, Χριστοδούλου, Γιάνγκα, Κοντόπουλος, Βίκτωρος, Κατσιάρης

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

VAR: Σολωμού Δημήτρης

Σκόρερ: 45+4, 75, Μπραμπίγια, / 23. Ντιακιτέ, 42.Σπυριδάκης, 94. Νάρσινγκ

Κίτρινες: - / Κατσιάρης, Ντιακιτέ,