Εθνική βελτιωμένη... και διπλό στο Ισραήλ

Στις νίκες επέστρεψε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που κέρδισε σε φιλικό το Ισραήλ με 3-2

Νίκη για την Εθνική μας ομάδα επι του Ισραήλ με 2-3  που συνοδεύτηκε με καλή εμφάνιση. Οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια έβγαλαν αντίδραση μετά την κακή εμφάνιση με την Βουλγαρία και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Α' Μέρος

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε απο τα πρώτα λεπτά του αγώνα με σκοπό να επιβάλει τον ρυθμό της. Πολύ γρήγορα κατάφερε να σκοράρει γκολ μετά απο ωραία αντεπίθεση.  Ο Πίττας πήρε την μπάλα την έδωσε πλάγια στον Σπόλιαριτς και αυτός με την σειρά του πάσαρε στον Χαραλάμπους που με τακουνάκι νίκησε τον Πέρετζ.  Στο 4ο λεπτό ο Κάστανος έχασε μεγάλη ευκαρία για να διπλασιάσει τα γκολ της Εθνικής μας καθώς μετά απο σουτ ο Πέρετζ έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.  Ο αγώνας συνεχίστηκε με το Ισραήλ να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά η άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος να μην τους αφήνει.  Στο 24΄ λεπτό η Εθνική μας ευτύχησε να σκοράρει και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Πίττα που νίκησε τον τερματοφύλακα του Ισραήλ και έγραψε το 0-2. Στο 32' λεπτό λίγο έλειψε η Εθνική μας να σκοράρει και τρίτο γκολ με τον Πίττα να φεύγει τετ α τετ απέναντι απο τον Πέρετζ αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας νίκησε τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.  Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο χωρίς να σημειωθεί κάποια ουσιαστική φάση μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Β Μέρος

Το Ισραήλ μπήκε αρκετά δυνατά με στόχο το γρήγορο γκολ για να μπει για τα καλά στον αγώνα. Η πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 49ο λεπτό όταν μετά απο σου του Γκλουγκχ η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι. Η ομάδα του Ισραήλ όσο περνούσε ο χρόνος πίεσε περισσότερο την Εθνική μας ομάδα και κατάφερε να μειώσει στο 66ο λεπτό με τον Γκλουμχ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να νικάει τον Δημητρίου.  Δεν έφτανε μόνο αυτό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε και η ισοφάριση μέσα σε δύο λεπτά. Ο Μπαρίμπο πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε σε 2-2.  Η ψυχολογία ανέβηκε στα ύψη για τους Ισραηλινούς που έψαξαν το τρίτο γκολ για να ανατρέψουν τα δεδομένα.  Όμως οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια άρχισαν σιγά σιγά να παίρνουν μέτρα και στο 76΄λεπτό ο Χαραλάμπους σούταρε αλλά ο Πέρετζ απέκρουσε.  Στο 82ο λεπτό ο Ιωάννου μετά απο άψογο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον τερματοφύλακα του Ισραήλ και έγραψε το 3-2.  Το Ισραήλ στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να πιέσει για να αποφύγει την ήττα και λίγο έλειψε να το καταφέρει στο 87' λεπτό μετά απο μακρινό σουτ του Σαφούρι και τον Δημητρίου να απεκρούει δύσκολα.  Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή και έτσι η Εθνική μας επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και τα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ισραήλ: Πέρετζ, Σλόμο, Γκόλντμπεργκ, Λέιντνερ, Ντάσα, Νάτσο, Γκλουκχ, Ντ.Πέρετζ, Σβίρο, Γιεχέζκελ, Άλτμαν.

Κύπρος:  Δημητρίου, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Ανδρέου, Αντωνίου, Γουΐλερ, Ντανίλο, Χ.Κυριάκου, Κάστανος, Χαραλάμπους, Πίττας.

Διαιτητής: Arda Kardeşler