Εθνική... τραγωδία

Η Κύπρος κατέρρευσε στην Πρίστινα και πάει για μπαράζ παραμονής κόντρα στο Γιβραλτάρ

Βαριά ήττα με 5-1 για την Εθνική μας από το Κόσοβο στη Πρίστινα. Το αντιπροσωπευτικό μας  συγκρότημα παρουσιάστηκε κατώτερο των προσδοκιών και παραδόθηκε στις «ορέξεις» των Κοσοβάρων που έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι η Κύπρος τερμάτισε στη τελευταία θέση του ομίλου και θα αντιμετωπίσει το Γιβραλτάρ στα μπαράζ που θα πραγματοποιηθούν τον Μάρτιο του 2024. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μουσλία 22’, Ρουντάνι 45’, Ρασιάνι 46’, Μουρίκι 52’, 84’ και Ρομπέρζ 81’.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Πρίστινα για την Εθνική μας, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Ιωάννου έκανε το γύρισμα μέσα στη περιοχή στον Λοΐζου, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τον πορτιέρο των γηπεδούχων να αποκρούει εξαιρετικά.

Στη συνέχεια οι Κοσοβάροι επέβαλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δικό τους μισό.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 13’ με τον Μουρίκι να παίρνει την κεφαλιά  μετά από σέντρα και την μπάλα να καταλήγει διπλά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγή. Δύο λεπτά μετά το Κόσοβο «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες του με το μακρινό σουτ του Μουσλία να περνάει λίγο έξω.

Στο 22’ οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με το πλασέ του Μουσλία μέσα από τη περιοχή να καταλήγει στο παραθυράκι του Παναγή. Οι διεθνείς μας διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Κατελάρη στη προηγούμενη φάση που σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή κακώς δεν δόθηκε!

Η Εθνικής μας στο 34’ διπλασίασε τις ευκαιρίες της με το σουτ του Λοΐζου από τα αριστερά να καταλήγει πάνω στον Ραχμάνι προτού πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Τρία λεπτά μετά οι Κοσοβάροι απάντησαν με τον Ρασιάνι να παίρνει την μπάλα από το διώξιμο του Κατελάρη, να κάνει το σουτ από τα δεξιά και τον Παναγή να λέει όχι.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου το Κόσοβο διπλασίασε το προβάδισμα του με πρωταγωνιστή τον  Ρουντάνι που άδειασε υπέροχα τον Κατελάρη, μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε τον Παναγή για να γράψει το 2-0.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το Β’ μέρος για την Εθνική μας. Οι γηπεδούχοι μόλις στη πρώτη τους επίσκεψη στη περιοχή του Παναγή πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων με το σουτ του Μουρίκι να καταλήγει μετά από απόκρουση του πορτιέρο μας στο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα να στρώνεται στον  Ρασιάνι που εύκολα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 52’ οι Κοσοβάροι έκαναν τέσσερα τα τέρματα τους με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μουρίκι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας, βγήκε απέναντι από τον Παναγή και έγραψε το 4-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και πέντε λεπτά μετά απείλησαν και πάλι με τον Ρασιάνι να κάνει το πλασέ μέσα από τη περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ακολούθως κόπασε με τους διεθνείς μας να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα και να απειλήσουν την εστία του Ουικάνι.

Στο 73’ ο Μουσλία έκανε το μακρινό πλασέ από τα αριστερά και ανάγκασε τον Παναγή σε μία ακόμη εξαιρετική απόκρουση.

Οκτώ λεπτά μετά η Εθνική μας μείωσε με τον Ρομπέρζ, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το σουτ στη κίνηση στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ουικάνι που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Λίγα λεπτά μετά όμως στο 84’, οι γηπεδούχοι απάντησαν και πάλι με τον Μουρίκι που έμεινε και πάλι μόνος στη καρδιά της περιοχής, πήρε την κεφαλιά και σημείωσε το 5ο γκολ για την ομάδα του και το δεύτερο του προσωπικό.

Έτσι η Εθνική μας δέχθηκε βαριά ήττα με 5-1 τερματίζοντας στη τελευταία θέση του ομίλου όπου τον Μάρτιο του 2024 θα κληθεί να αντιμετωπίσει στα μπαράζ το Γιβραλτάρ.

Κόσοβο (Αλαίν Ζιρές): Ουικάνι, Ραχμάνι (64' Ντρέσεβιτς), Κριεζίου, Φλόρεντ, Ρουντάνι, Μουσλία, Σελίνα, Φαζλίτζι, Ρασιάνι (64' Ζίμερ), Μουρίκι, Ζένελι.

Κύπρος (Κετσπάγια): Παναγή, Ιωάννου, Κατελάρης, Χάμπος (46' Χαραλάμπους), Πιέρος (72' Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοΐζου (46' Χριστοφή), Αρτυματάς, Ανδρέου, Κάστανος (59' Γκόγκιτς), Τζιωνής (59' Παπουλής).

Σκόρερ: 22' Μουσλία, 45' Ρουντάνι, 46' Ρασιάνι, 52', 84'Μουρίκι / 81' Ρομπέρζ

Κίτρινες: 64' Κριεζίου / 43' Αρτυματάς

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κρίστο Τόβερ