3X3 με το... καυτό δίδυμο (vid)

Ο Εθνικός με γκολ των Καμπρέρα και Ηλία επικράτησε με 2-1 του Οθέλλου και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στα πλέι άουτ

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Εθνικό με το «στενό» 2-1 απέναντι στον Οθέλλο στο Δασάκι της Άχνας για την 3η αγωνιστική και εμβόλιμη των πλέι άουτ.

Με τον συνήθη ύποπτο, Καμπρέρα άνοιξε το σκορ ο Εθνικός στο (42’). Ο Οθέλλος ισοφάρισε προσωρινά στο (45+5’) με τον Κορίνους και τον Μάριο Ηλία στην επανάληψη (73’) από την άσπρη βούλα να διαμορφώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης 2-1.

Στην 3ηη θέση του δεύτερου γκρουπ και στην 9η θέση ο Εθνικός που ανέβηκε στους 35 βαθμούς και απομακρύνεται και άλλο από την επικίνδυνη ζώνη ενώ στην 7η θέση και 13η πέφτει ο Οθέλλος μετα και την ισοπαλία στο Καρμιώτισσα-ΑΕΖ με 17 βαθμούς.

Επόμενο παιγνίδι για τον Εθνικό απέναντι στον Απόλλωνα ενώ ο Οθέλλος θα αντιμετωπίσει την Καρμιώτισσα.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού μόλις στο 4ο λεπτό είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Μετα από μπαλιά από τα δεξιά του Ντράζιτς και ο Μάριος Ηλία πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ταουντούλ απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μετά την ασταθή απόκρουση του για να την μαζέψει πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Κόπασε ο ρυθμός στο επόμενο 20λεπτο περίπου με τις δύο ομάδες να κρατούν μπάλα και να κυκλοφορούν χωρίς να απειλήσουν. Την πρώτη του τελική έκανε ο Οθέλλος στο 24ο λεπτό με τον Πίχ. Επιχείρησε μακρινό σουτ η μπάλα όμως κατέληξε έξω.

Απάντησε στην ευκαιρία του Οθέλλου, ο Εθνικός μετα από πέντε λεπτά με διπλή φάση. Πρώτα μετα από μπαλιά από τα αριστερά και κεφαλιά του Ηλία ξανά, η μπάλα πέρασε έξω. Δύο λεπτά αργότερα με τον Μεσκίντα που επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής και μακρινό σημείο η μπάλα πέρασε έξω.

Η καλύτερη φάση για τον Οθέλλο ήρθε στο 40ο λεπτό με τον Χατζηπασχάλη να επιχειρεί συρτό διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει έξω.

Στο 42ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Εθνικός με τον Καμπρέρα. Ο επιθετικός του Εθνικού έδωσε κάθετη πάσα στον Ντράζιτς, ο δεύτερος επιχείρησε σουτ με τον Ταουντούλ να λέει όχι αρχικά αλλά τον Καμπρέρα να κερδίζει την επαναφορά και να γράφει το 1-0 για τους γηπεδούχους μετά την ολιγωρία των αμυντικών του Οθέλλου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Οθέλλος ισοφάρισε με κεφαλιά του Κορίνους μετα γύρισμα του Ναρντίνι με την μπάλα να κτυπάει στο πίσω δοκάρι και να τον Παναγή και τον Ριστέφσκι να μην προλαβαίνουν να απομακρύνουν την μπάλα και με αυτό τον τρόπο ο αμυντικός του Οθέλλου σημείωσε το 1-1.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο ημίχρονο με καλό ρυθμό και τον Εθνικό να κρατάει περισσότερο μπάλα.

Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο συνέβη με τον Μεσκίντα στο 52Ο λεπτό που επιχείρησε το σουτ από πλαγιά της περιοχής αλλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Ταουντούλ.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις δύο ομάδες. Μεν ο Οθέλλος ισορρόπησε το παιγνίδι αλλα δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία και ο Εθνικός διαχειρίστηκε μέχρι και το 70ο λεπτό το παιγνίδι πολύ καλά.

Μετα από παρέμβαση του VAR και onfield review, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για τους γηπεδούχους με τον Μάριο Ηλία να ευστοχεί και να γράφει το 2-1 στην αναμέτρηση.

Μεγάλη φάση έχασε ο Μάριος Ηλία στο 85ο λεπτό για αν τελειώσει το σκορ. Μετα από γύρισμα του Λίπσκι σε τετ α τετ, με τον αρχηγό να κερδίζει τον Ταουντούλ με το πλασέ του μέσα από την περιοχή αλλά όχι τον Ναρντίνι που απομάκρυνε πάνω στην γραμμή.

Αυτή ηταν και η τελευταία φάση του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα 2-1 νίκη για τον Εθνικό.