Φρένο με... τούμπα στους Πολεμιδιώτες (vid)

Ο Εθνικός με ανατροπή πήρε τη νίκη κόντρα στην φορμαρισμένη Καρμιώτισσα (2-1) και ανέβηκε στο +13 από την επικίνδυνη ζώνη

Σημαντική νίκη για τον Εθνικό που επικράτισε της Καρμιώτισσας με 2-1 στο «Δασάκι» και αύξησε τις πιθανότητες του στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Α' Μέρος

Η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της.

Μάλιστα στην πρώτη φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό η ομάδα των Πολεμιδιών κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τσουκαλάς έδωσε τη κάθετη στον Θεοδώρου ο οποίος πλάσαρε και νίκησε τον Μπογκατίνοφ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Εθνικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθώς για είκοσι λεπτά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της Καρμιώτισσας. Στην πρώτη της όμως τελική η ομάδα της Άχνας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Σέντρα του Μάριου Ηλία και κεφαλιά του Καμπρέρα που νίκησε τον Άντος φαίρνοντας το παιχνίδι στο 1-1.

Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φτάσουν στην ανατροπή αλλά ο Άντος απέκρουσε το σουτ του Καμπρέρα.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε στο 1-1.

Β' Μέρος

Ο Εθνικός κατάφερε με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο να φέρει «τούμπα» το παιχνίδ. Στο 47ο λεπτό μετά απο σέντρα που έγινε απο αριστερά η μπάλα έφτασε στον Λίπσκι που έκανε το σουτ και νίκησε τον Άντος γράφοντας το 2-1.

Στο 62ο λεπτό ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Καμπρέρα βρέθηκε απέναντι απο τον Άντος αλλά ο πορτιέρο της Καρμιώτισσας απέκρουσε.

Η Καρμιώτισσα δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά καθώς ο Εθνικός διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα.
Στο 82ο λεπτό ο Εθνικός έχασε ακόμη μια ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς με τον Καμπρέρα να φεύγει πίσω απο την άμυνα της Καρμιώτισσας αλλά ο Άντος κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τον Εθνικό να πανηγυρίζει σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (89′ Χριστοφή), Πεχλιβάνης (77′ Μπίκερ), Λομοτέι, Μεσκίντα (46′ Μπέκερ), Στυλιανού, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Αγγελόπουλος (46′ Αρτυματάς)

Στον πάγκο: Παναγή, Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Περατικός, Ηλία Κ., Μπίκερ, Νικολάου, Αρτυματάς, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Χριστοφή

Καρμιώτισσα: Αντος, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου (71′ Ρόσι), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (77′ Χαραλάμπους), Γκραντινάρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Πάβλοβετς, Ψύχας (53′ Ουεσλάτι)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Παντελή, Ρόσσι, Χαραλάμπους, Αγγελή, Ματθαίου, Ουεσλάτι

Σκόρερ: 27'Καμπρέρα,47'Λίπσκι/3' Θεοδώρου

Κίτρινες: Ντε Ιριόντο, Πεχλιβάνης/Τσουκαλάς, Ουεσλάτι