Το μοίρασαν Καμπρέρα και Θεοδώρου

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στην Πάφο, μεταξύ Καρμιώτισσας και Εθνικού

Με δύο πέναλτι για τις δύο ομάδες (67’) με Καμπρέρα και Θεοδώρου (80’) να σκοράρουν αντίστοιχα οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Χωρίς ρυθμό και ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη όμως με τις αλλαγές των δύο ομάδων απείλησαν και έχασαν ξεκάθαρες ευκαιρίες περισσότερο από μεριάς της Καρμιώτισσας.

Στην 10 θέση μένει ο Εθνικός με 14 βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα στην 13η θέση με 11 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ισορροπημένο, χωρίς μεγάλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες το πρώτο 35λεπτο.

Κατοχή μπάλας, δυνατές μονομαχίες από τις δύο ομάδες, λάθη, νευρικότητα αλλά και κάποιες ανεπιτυχής μακρινές μπαλιές προς Κατσαντώνη και Καμπρέρα χωρίς να υπάρξει κάτι το αξιόλογο μεσοεπιθετικά.

Έπρεπε να περιμένουμε μέχρι και το 35 λεπτό για να δούμε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι και αυτό από πλευράς Εθνικού με τον Ντράζιτς να το δοκιμάζει, εντός περιοχής και πλάγια όμως απελπιστικά άστοχο.

Για την Καρμιώτισσα η πρώτη ευκαιρία ήρθε σε ένα σουτ του Τσουκαλά στο 41 λεπτό, με την μπάλα να περνάει απελπίστηκα έξω.

Ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σουτ του Λίπτσκι εκτός περιοχής και η μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Άντος για τον Εθνικό.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Δυνατά και πιο επιθετικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός. Αυτή την φορά η μακρινή μπαλιά του Στυλιανού στο 50 λεπτό πέρασε από τον Χριστοφόρου, με τον Καμπρέρα να την αποδέχεται, να πλασάρει αλλά ο Άντος στάθηκε εξαιρετικά, αποκρούοντας με το αριστερό πόδι από την σίγουρη παραβίαση της εστίας του.

Μετουσίωσε την υπεροχή που απέκτησε τα τελευταία λεπτά ο Εθνικός, ανοίγοντας το σκορ στο 67 λεπτό από την άσπρη βούλα μετα το κερδισμένο πέναλτι του Ντράζιτς και την εύστοχη εκτέλεση από τον Καμπρέρα που αυτήν την φορά νίκησε τον Άντος. Μακρινή μπαλιά του Μπίκερ, ο Λίπτσκι κέρδισε τον Μαλόνε, με τακουνάκι έδωσε την μπάλα πίσω στον Ντράζιτς για να κερδίσει το πέναλτι από τον αμυντικό της Καρμιώτισσας.

Στην ροή του παιχνιδιού, κερδίζει πέναλτι και η Καρμιώτισσα μετα από απρόσεκτο πάτημα του Στυλιανού με τον Κροάτη στο VAR να στέλνει τον Αργυρού στο on field review και να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θεοδώρου όπου στο 80 λεπτό ισοφάρισε για την Καρμιώτισσα.

Μπαίνοντας στα τελευταία 10 λεπτά, η Καρμιώτισσα ανέβηκε και έχασε τριπλή μεγάλη ευκαιρία. Με τον Ψύχα στο 82 λεπτό εντός περιοχής μετα από συνεχόμενες ντρίπλες η μπάλα κόντραρε στον Μπίκερ.

Ο ίδιος παίκτης στο 89’ λεπτό με το πλάσε του εντός περιοχής να περνά ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ ενώ μετά από ένα λεπτό ο Κοβάσεβιτς μετα από μπαλιά πίσω από την πλάτης της άμυνας δεν κατάφερε να βρει την εστία, στέλνοντας την μπάλα πλάγια.

Η ομάδα του Χαραλάμπους πίεσε αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα της δώσει την νίκη ενώ ο Εθνικός που έψαξε στα τελευταία λεπτά κάποια ευκαιρία, δεν κατάφερε να απειλήσει με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης

Καρμιώτισσα : Αντός, Μαλόνε, Ντούμπια(Χαραλάμπους 62'), Νεοφύτου(Ψύχας 62'), Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι (Σουκ 46'), Γκραντινάρου(Παντελή 87'), Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς (Μπεν Σαλάμ 87').

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Αβραάμ, Μιχαήλ, Παντελή, Χαραλάμπους, Αγγελή, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου, Σουκ, Ψύχας

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Γκόμες(Μ.Ηλία 60'), Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Στυλιανού(Ιωάννου 76'), Καμπρέρα(Χριστοφή 85'), Ντράσιτς(Αγγελόπουλος 76')

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Κ. Ηλία, Καλλένος, Νικολάου, Ιωάννου, Μ. Ηλία, Αρτυματάς,  Χριστοφή, Αγγελόπουλος, Ακσεντίγιεβιτς

Σκόρερ: Θεοδω΄ρου 80' / Καμπρέρα 67'

Κίτρινες: Ντούμπια / Λίπτσκι

Αποβολές : - / -

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας