Εξάποντο… με ήρωα Τσουκαλά στο 93’!

Σπουδαίο διπλό στο «Αμμόχωστος» για την Καρμιώτισσα κόντρα στην ΑΕΖ (2-1)

Πολύ σημαντική νίκη για την Καρμιώτισσα, η οποία σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής κέρδισε στο «Αμμόχωστος» την ΑΕΖ με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ντιγκινί (21’), ωστόσο η ομάδα των Πολεμιδιών ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κατσαντώνη (73’), αλλά και γκολ του Τσουκαλά στο 93’. Με αυτό το τρίποντο, η Καρμιώτισσα έφτασε τους 20 βαθμούς κι άνοιξε τη διαφορά της απ’ τη 12η ΑΕΖ που μετρά 16 βαθμούς και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας άρχισε με την ομάδα της Καρμιώτισσας να μπαίνει καλυτέρα, χωρίς ωστόσο να γίνει επικίνδυνη. Ακολούθως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση κρατώντας και αυτοί με την σειρά τους περισσότερο μπάλα.

Από το 20ο λεπτό και έπειτα η ομάδα της ΑΕΖ ανέλαβε τα ινία στην αναμέτρηση και στο 21ο λεπτό ευτύχησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Μετά από εκτέλεση φάουλ πίσω από το κέντρο, ο Ντιγκινί έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πολύ ωραίο τρόπο τέλειωσε την φάση, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η Καρμιώτισσα έχασε ευκαιρία να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με τον Κατσαντώνη στο 33΄ λεπτό όπου μετά από πολύ ωραία σέντρα του Ντούμπια ο Κατσαντώνης δεν βρήκε καλά την μπάλα στέλνοντας την εκτός.

Το γκολ του Γάλλου φορ λειτούργησε αρνητικά στους «πορτοκαλί», οι οποίοι αν και ανέβασαν στροφές στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρος… δεν μπόρεσαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη άρχισε με την μπάλα να πηγαίνει πάνω - κάτω και τις δυο ομάδες να χάνουν τις δίκες τους ευκαιρίες, χωρίς όμως κάποια από αυτές να φέρει σε κίνδυνο την αντίπαλη ομάδα.

Από το 68ο λεπτό και μέχρι το 73ο λεπτό της αναμέτρησης είχαμε συνεχώς εναλλαγές συναισθημάτων για τις δυο ομάδες. Στο 69ο λεπτό ο Ντιγκινί σκόραρε για την ομάδα του κάνοντας το 2-0.

Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η ομάδα της Καρμιώτισσας έπαιξε γρηγορά και κέρδισε πέναλτι στην απέναντι πλευρά. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Κατσαντώνης και ευστόχησε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ακολούθως η ομάδα της ΑΕΖ ήταν αυτή που έδειχνε να μην είναι ικανοποιημένη με το βαθμό της ισοπαλίας, πιέζοντας για ένα δεύτερο γκολ.

Παρόλα αυτά, εκείνη που ευτύχησε να σκοράρει στο τέλος ήταν η ομάδα της Καρμιώτισσας με χρυσό γκολ του Τσουκαλά στο 93ο λεπτό, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Έτσι η Καρμιώτισσα πηρέ μια μεγάλη νίκη με 2-1.

AEZ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστέλης(80. Σάντος), Γιαντάλ, Ε. Αντωνίου, Σλόγκαρ, (46. Ιωσηφίδης) Κάστρο, Ρέινολντς,(66. Σαρφό) Ελευθερίου,(46. Ρουίθ) Χατζηβασίλης(57. Ρόχα), Ντιγκινί, Σαμπό.

Στον Πάγκο: Μπέκερ, Αντωνίου Κ, Σαρφό, Χριστοφή Α, Ρόχα, Βάλντι, Αρτζούμα, Ρουίθ, Σιφνέος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης.

Καρμιώτισσα: Άντος, Ντούμπια, Μαλόνε, Τσουκαλάς, Θεοδώρου,(86. Ματθαίου) Ρόσι,(64. Ψύχας) Γκραντινάρου, Αγγελή,(35. Νεοφύτου) Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Πάουλαβετς.

Στον Πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Χαραλάμπους, Σπανός, Ματθαίου, Ουεσλάτι, Ψύχας.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: 21. Ντιγκινί / 73. Κατσαντώνης. 93. Τσουκαλάς

Κίτρινες: Χατζηβασίλης, Ελευθερίου, Ιωσηφίδης / Πάουλαβετς, Νεοφύτου, Κοβάσεβιτς,