Ήττα για την... φιλότιμη Εθνική

Απέναντι σε ένα ανώτερο σύνολο η Κύπρος πάλεψε για θετικό αποτέλεσμα, αλλά έχασε με 1-0 στο φιλικό κόντρα στους Σέρβους

Ήττα της Εθνικής μας ομάδας από τη Σερβία στο «Αρένα» με 0-1 μετά από γκολ του Σ.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 7ο λεπτό του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο πάλεψε για την ισοφάριση ενώ έχασε και δοκάρι με τον Πίττα.

Α' Μέρος

Τα πρώτα λεπτα του φιλικού ανάμεσα στην Εθνική μας και την Σερβία ήταν αναγνωριστικά.

Παρ΄όλα αυτά στην πρώτη τελική του αγώνα οι Σέρβοι βρήκαν τα δίχτυα. Στο 7ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Σ.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε τη κίνηση στην περιοχή και με προβολή νίκησε τον Μολ.

Οι διεθνείς δεν πρόλαβαν καλά να αντιδράσουν και δύο λεπτά αργότερα οι Σέρβοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Λαίφη στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίτροβιτς αλλά ο Μολ έπεσε σωστά και απέκρουσε το πέναλτι.

Η Εθνική μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς της έλειπε η τελική πάσα. Μόνο στο 42ο λεπτό προσπάθησε να απειλήσει μετά από σέντρα του Κορέια και κεφαλιά του Πίττα αλλά ήταν άστοχη.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0-1 υπέρ της Σερβίας.

Β Μέρος
Η Εθνική μας είχε την πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πίττα να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.
Η Σερβία απάντησε στην ευκαιρία της Κύπρου και μετά από ωραία ανάπτυξη ο Κόστιτς επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
Οι διεθνείς μας που ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 62ο λεπτό με τον Πίττα να κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Πάντως η Εθνική έψαξε το δεύτερο γκολ και ήταν πιο απειλητική από την Σερβία που έριξε αρκετή ταχύτητα στο δεύτερο μέρος.

Στο 87ο λεπτό οι Σέρβοι απείλησαν με τον Τάντιτς να κάνει το σουτ αλλά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Μολ.

Η Εθνική μας είχε και τη τελευταία ευκαιρία με τον Πηλέα να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Ραίκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο αγώνας τελειώσε με τους Σέρβους να παίρνουν τη νίκη με 0-1 απέναντι στην Κύπρο.

Κύπρος: Μολ, Καρώ (6′ Κυπριανού), Γκόγκιτς, Λαίφης, Χ. Κυριάκου (88′ Πηλέας), Κορέια, Κούσουλος (74′ Αρτυματάς), Ανδρέου (46′ Ντ.Σπόλιαριτς), Χαραλάμπους (83′ Χρυσοστόμου), Λοίζου, Πίττας (88′ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κυπριανού, Κακουλλής, Σωτηρίου, Πηλέας, Ντ.Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Γαβριήλ, Ηλία, Φιλιώτης

Σερβία: Ραίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Μάσοβιτς, Μπάμπιτς, Ζίβκοβιτς, Μιχαίλοβιτς, Λούκιτς (46′ Γιόβιτς), Κόστιτς (63′ Ζντιέλαρ), Σάμαρτζιτς (46′ Τάντιτς), Σ.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (75′ Μπαζντάρ), Μίτροβιτς (63′ Γκατσίνοβιτς)

Στον πάγκο: Πέτροβιτς, Β.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Πάβλοβιτς, Μλαντένοβιτς, Ζντιέλαρ, Γκατσίνοβιτς, Γιόβιτς, Τάντιτς, Εράκοβιτς, Μπαζντάρ

Σκόρερ: -/7' Σ.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς

Κίτρινες: Κορέια/Μάσοβιτς