Κλείνει το οξυγόνο στην ΕΝΠ ο Καλτσάς

Άλμα παραμονής για την Καρμιώτισσα, λιγοστεύουν οι ελπίδες των «βυσσινί»

Απόδραση απο το Παραλίμνι για την ομάδα των Πολεμιδιών καθώς νίκησε την ΕΝΠ με 1-0 χάρης στο γκολ του Καλτσά στο 36ο λεπτό. Με αυτή την νίκη η Καρμιώτισσα φτάνει στους 40 βαθμούς, ενώ η ΕΝΠ παρέμεινε στη πρότελευταια θέση και στους 25 βαθμούς.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι ισορροπίες της αναμέτρησης άλλαξαν αρκετά γρήγορα καθώς η ΕΝΠ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μαυρουδή στο 6ο λεπτό μετά απο επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Τζανακάκη.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσας που άρχισαν να ανεβαίνουν. Στο 22ο λεπτό ο Γκαθτανάγια έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Παναγιώτου απέκρουσε σταθερά.

Η Καρμιώτισσα πίεσε και στο 36ο λεπτό ο Καλτσάς με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Το γκολ «ελευθέρωσε» τα πόδια των παικτών της Καρμιώτισσας που έψαξαν ένα δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Ο τερματοφύλακας των «βυσσινί» κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι αφού απέκρουσε εντυπωσιακά τα σουτ των Ελ Αλουχί και Ντούμπια.
Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, 0-1 η Καρμιώτισσα.

Β Μέρος

Ο Μαρίνος Σατσιάς προχώρησε σε διπλή αλλαγή με την έναρξη του ημιχρόνου καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Γεμρέμοβιτς και Κοτσώνη στις θέσεις των Πολυκάρπου και Μέιρα αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί, κάνοντας το έργο των ποδοσφαιριστών της Καρμιώτισσας πιο εύκολο.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για την Καρμιώτισσα μετά απο ωραία ενέργεια του Ντούμπια που έβγαλε την σέντρα στον Ντούριτς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Η πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι για τους «βυσσινί» έγινε στο 68ο λεπτό μετά απο σέντρα σουτ του Γεμρέμοβιτς που βρήκε τον Κοτσώνη αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο.

Στα επόμενα λεπτά η ΕΝΠ προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική αλλά η Καρμιώτισσα διαχειρίστηκε εύκολα το παιχνίδι. Στο 82 το σουτ του Ελ Αλουχί ήταν αρκετά αδύναμο με τον Παναγιώτου να απεκρούει σταθερά.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και τη λήξη του παιχνιδιού, με την Καρμιώτισσα να παίρνει το «διπλό» με το γκολ του Καλτσά.

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Κορσιά, Χριστοφή, Ντρέκσα, Ντα Σίλβα, Πολυκάρπου, Μαυρουδής, Κατσιάρης, Μέιρα, Ντιαβαρά, Ρουσιάς

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τζανακάκης, Αγγελή, Χούμποτσαν, Τσελούτσκα, Γκαθτανιάγα, Νεοφύτου, Ελ Αλουχί, Καλτσάς, Ντούμπια, Ντούρις

Σκόρερ: -/ 36' Καλτσάς

Κίτρινες: 18′ Νεοφύτου, 53′ Αγγελή, 73′ Γιουσούφ.

Αποβολές: 5' Μαυρουδής/-

Διαιτητής: Ανδρέας Αργυρού

VAR: Δημήτρης Σολωμού