Με «καυτό» Ελ Αλουχί... κλειδώνει παραμονή!

Η Καρμιώτισσα επικράτησε με 2-1 μετά από ανατροπή της Δόξας

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε η Καρμιώτισσα με 2-1 κόντρα στη Δόξα μετά από ανατροπή και «κλειδώνει» την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία, καθώς ανέβηκε στο +15 από τη θέση που οδηγεί στη διαβάθμιση. Η ομάδα του Σακκά προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Ασάντε στο 13’, όμως η ομάδα των Πολεμιδιών ισοφάρισε στο 45+3’ σε 1-1 με τον Ελ Αλουχί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο τρόπο γύρισε το παιχνίδι σε 2-1 στο 59’, χαρίζοντας πολύτιμο τρίποντο στην Καρμιώτισσα.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Καρμιώτισσα στα πρώτα δέκα λεπτά μπήκε καλύτερα με σκοπό να δημιουργήσει ευκαιρίες, να ελέγξει το παιχνίδι και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.

Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών στο 3’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ντούμπια απέναντι από τον Κνόμπλοχ σε θέση βολής να στέλνει την μπάλα έξω, ενώ στο 4ο λεπτό ο Νεοφύτου έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω και στο 7’ ο Ντούμπια πάλι επιχείρησε να σκοράρει, όμως το πλασέ του έφυγε λίγο έξω.

Εκεί που η Καρμιώτισσα πίεζε και έψαχνε το γκολ, η Δόξα στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Στο 13’ ο Αντενόν έκανε μια βαθιά μπαλιά στην καρδιά της άμυνας με τον Ασάντε, ο οποίος από κοντά με πλασέ νίκησε τον Κνόμπλοχ για να γράψει το 1-0 για την ομάδας του.

Από εκεί και πέρα η Δόξα μετά το γκολ που πέτυχε έλεγξε περισσότερο το παιχνίδι, περιορίζοντας τις ευκαιρίες της Καρμιώτισσας σε μεγάλο βαθμό που δεν κατάφερε να απειλήσει και ιδιαίτερα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου η Καρμιώτισσα ανέβηκε και στο 36’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ντούρις ο οποίος απέναντι από τον Σισκόφσκι έστειλε την μπάλα έξω.

Η Καρμιώτισσα στα τελευταία λεπτά γυρόφερνε έξω από την μεγάλη περιοχή του Σισκόφσκι και στο 45+2 κέρδισε πέναλτι ο Καλτσάς μετά από παρέμβαση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αλουχί, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στο β’ μέρος η Καρμιώτισσα μπήκε καλύτερα και έψαξε το δεύτερο γκολ για να κάνει την ανατροπή και να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Στο 57’ η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε πέναλτι με τον Αντενόν να ανατρέπει τον Ελ Αλουχί, ο οποίος στο 59’ εκτέλεσε και πάλι εύστοχα από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 2-1 για την Καρμιώτισσα.

Στη συνέχεια η Δόξα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 67’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σαντίκ να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η ομάδα του Σακκά συνέχισε να ανεβαίνει και να ψάχνει το γκολ, καθώς στο 70’ απείλησε με σουτ του Ασάντε, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στα τελευταία λεπτά η Καρμιώτισσα κράτησε περισσότερο μπάλα, περιορίζοντας τις επιθέσεις της Δόξας που δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο γκολ, παρά τις προσπάθειες της.

Έτσι η Καρμιώτισσα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη που της «κλειδώνει» την παραμονή της στην κατηγορία.

Εντεκάδες:

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τσελούσκα, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Καλτσάς Τζανακάκης, Αγγελή, Ντούρις, Γκαστανάγια, Νεοφύτου.

Στον πάγκο οι:Σπόλιαριτς, Τάντι, Μαλόνε, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Γκραντινάρου, Μήτσο, Οικονομίδη, Μπεν Σαλάμ, Γκράβεμπεργκ, Λουκίλι.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ντίας, , Ίλιτς, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι Ασάντε, Τρούγιτς

Στον πάγκο οι: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Τιτζιανί, Ασαμόα, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Χερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα.

Σκόρερ: 45+3' Ελ Αλουχί (πεν.)/ 13' Ασάντε