Με τριάρα παραμένει στο... κατώφλι της Δόξας!

Κερδίζοντας την ΑΕΛ με 3-0, η Ένωση παρέμεινε ζωντανή στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού

Η Ένωση έκανε το καθήκον της όπως έπρεπε κόντρα στην ΑΕΛ και με νίκη 3-0 πλησίασε την Δόξα στον πόντο και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της προσφυγικής ομάδας κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα. Οι βυσσινί ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, έχασαν αρκετές και πολύ καλές ευκαιρίες τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλαν τρία γκολ που τους χάρισαν την υπερπολύτιμη νίκη.

Α΄ ημίχρονο

Χωρίς κάτι αξιόλογο το ξεκίνημα καθώς τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά. Στο πρώτο δεκάλεπτο η κατοχή ήταν μοιρασμένη και χωρίς κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά κρατούσε περισσότερο μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη εστία και να βρει το γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15ο λεπτό με το πλασαριστό σουτ του Ρουσιά να περνάει λίγο έξω. Αυτή η ευκαιρία ξύπνησε λίγο την ΑΕΛ η οποία με τον Κολιά στο αμέσως επόμενο λεπτό θέλησε να απειλήσει αλλά μάταια.

Εκείνη η φάση με τον Ρουσιά ήταν η αρχή για την Ένωση για περισσότερες ευκαιρίες. Στο 22ο λεπτό ο Ντιαβαρά απείλησε αλλά το σουτ ήταν χλιαρό και καθόλου επικίνδυνο για τον Ολιβέιρα. Η φάση του Ντιαβαρά ήταν και η τελευταία μέχρι το 37ο λεπτό, όταν ο Μέιρα με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το κεφάλι του Ντα Σίλβα που έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η Ένωση έφτασε πιο κοντά από κάθε άλλη φορά στο γκολ. Στο 41ο λέπτό ο Ντιαβαρά βρήκε τον Ρουσιά στην περιοχή του οποίου η προβολή έφερε την απόκρουση του Ολιβέιρα με τα πόδια. Η επόμενη ευκαιρία ήταν στο 44ο λεπτό όταν το σουτ του Λουσέρο από το ύψος της περιοχής έφερε την εντυπωσιακή απόκρουση του Ολιβέιρα.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν και πάλι για την Ένωση και ξανά κλασσική. Ο Μάρσιο Μέιρα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του στην περιοχή αλλά το τελείωμα του απέκρουσε και πάλι ο Ολιβέιρα με τα πόδια.

Στο 0-0 τελείωσε το πρώτο μέρος με καλύτερη την Ένωση και από την άλλη την ΑΕΛ χωρίς ευκαιρία.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που αφήσαμε το πρώτο. Η ΑΕΛ πιο χαλαρή ενόψει κυπέλλου και η Ένωση πιεσμένη και διψασμένη για νίκη.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη ήρθε ξανά από την Ένωση. Στο 54ο λεπτό ο Φερνάντες από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ το οποίο εξουδετέρωσε και πάλι ο Ολιβέιρα.

Αυτή η αστοχία στην Ένωση ξεκίνησε σιγά σιγά να φέρνει την απογοήτευση στον Μαρίνο Σατσιά ο οποίος χαμογέλασε στην φάση του 61ου λεπτού. Στο συγκεκριμένο λεπτό ο ο Φερνάντες από αριστερά έκανε την σέντρα και ο Ρουσιάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το γκολ αυτό ελέγχθηκε από το ΒΑΡ για οφσάιντ αλλά ο Φερνάντες ήταν ξεκάθαρα καλυμμένος και το γκολ μέτρησε.

Η συνέχεια δεν έφερε κάποια αντίδραση από την ΑΕΛ, οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές όσο περνούσαν τα λεπτά, αλλαγές οι οποίες φρέσκαραν την Ένωση και μέσα σε τέσσερα λεπτά έβαλε ακόμα δύο γκολ.

Πρώτα στο 76ο λεπτό όταν ο Λαμί με ωραία ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή και με πλασέ βρήκε δίχτυα. Το τρίτο γκολ το πέτυχε ο Κωνσταντίνου στο 80ο λεπτό με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής όταν δέχθηκε την σέντρα από αριστερά.

Αυτά τα δύο γκολ έκριναν τον αγώνα και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα με την Ένωση να έχει και δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Η Ένωση πέτυχε μία πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη κόντρα στην ΑΕΛ, με την ομάδα της Λεμεσού να επικεντρώνεται στον τελικό του κυπέλλου.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

ΕΝΠ (Μ. Σατσιάς): Κόστιτς, Κορσιά (46΄΄΄΄   Γεβρέμοβιτς), Χριστοφή, Μάρκες, Έχμαν (46΄   Λάμι), Λουσέρο, Ρουσια΄ς (76΄   Ντρέκσα), Ντιαβαρά, Μέιρα (46΄   Κωνσταντίνου), Φερνάντεζ, Πολυκάρπου (83΄   Μαυρουδής)

-Στον πάγκο οι Παναγιώτου, Γεβρέμοβιτς, Κοσμάς, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουκσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Ντρέκσα, Πρωτοπαπάς, Βούκσεβιτς, Λαμί.

ΑΕΛ (Χ. Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς (82΄   Νεοφύτου, Ιωάννου, Μπιλοβάρ, Ζαχαρία (64΄   Τσιμπόλα), Βεσελίνοβιτς, Χριστοδούλου (64΄   Χάσα), Σεργίου, Οδυσσέως (64΄   Μιραλάς), Κοντινέλα (82΄   Κέρκεζ).

-Στον πάγκο οι Kυριάκου, Χάσα, Μιραλάς, Τσιμπόλα, Κέρκεζ, Νεοφύτου.

Σκόρερ: 61΄   Ρουσιάς, 76΄   Λαμί, 80΄   Κωνσταντίνου/