10/5/2021... Ομόνοια πρωταθλήτρια Κύπρου

Το ισόπαλο 1-1 στο τελευταίο ματς με τον Απόλλωνα είναι έτσι και αλλιώς κάτι που λίγοι θα θυμούνται

Ισόπαλο 1-1 έληξε το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς μεταξύ Ομόνοιας και Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κακουλλή (64’), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ματέι (85’), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Πραγματική γιορτή ήταν για την ομάδα της Λευκωσίας το παιχνίδι, αφού ο κόσμος που βρέθηκε στο ΓΣΠ έφτιαξε πολύ καλή ατμόσφαιρα, στηρίζοντας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό την ομάδα του.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, ενώ η κατοχή της μπάλας ήταν ισορροπημένη. Επίσης, το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα πλούσιο, αφού λίγες ήταν οι καλές στιγμές που σημειώθηκαν μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15’, όταν ο Γκόμεθ προσπάθησε να βάλει το γκολ της χρονιάς! Συγκεκριμένα, ο Ισπανός σούταρε από πολύ μακριά και έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 24’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο, με τον Μπένσοπ να κάνει τη κοντινή προβολή, όμως ο Βραζιλιάνος κατάφερε να διώξει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν κλασική ευκαιρία, καθώς ο Τιάγκο με μια μαγική κάθετη πάσα, έβγαλε μόνο τον Τσέποβιτς απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος απόκρουσε εντυπωσιακά.

Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Μπένσοπ εντός περιοχής στο 34’, για να έρθει η φάση του 39’, όπου ο Γκεριέ με έναν κεραυνό εντός περιοχής, ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση. Μάλιστα η μπάλα πριν περάσει σε κόρνερ κτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού ο ρυθμός συνέχισε να είναι χαμηλός, μέχρι να έρθει το γκολ του Κακουλλή στο 64’. Μετά από γύρισμα του Ντούρις στη περιοχή, ο νεαρός επιθετικός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Δύο λεπτά αργότερα η Ομόνοια έφτασε μία ανάσα από το να κάνει δύο τα τέρματα της, καθώς ο Τζιωνής σούταρε εντός περιοχής και σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 68’ ο Μπένσοπ προσπάθησε από κοντά να απειλήσει αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να περάσει έξω.

Ωστόσο, ο Απόλλωνας συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση, πράγμα που έγινε στο 83’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματέι. Το πέναλτι το κέρδισε ο Γιαννιώτας από τον Χούμποτσαν.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος… ένα σκορ που λίγοι θα θυμούνται.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου (46' Μαυρίας, 70' Κούσουλος), Λούφτνερ (52' Χούμποτσαν), Βίτορ, Παπουλής (46' Ντούρις), Ζόρντι, Λέζιακς, Τζιωνής, Λανγκ, Τσέποβιτς (46' Κακουλλής), Τιάγκο.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Σακέτι, Ντένιτς (78' Μάρκοβιτς), Πίττας (78' Μαλεκκίδης), Ζοάο Πέδρο, Μπίσεσβαρ (78' Ματέι), Κατελάρης, Χάμπος, Φιλιώτης, Μπένσοπ (69' Νταμπό), Γκεριέρ.

Σκόρερ: 63' Κακουλλής / 85' Ματέι.

Κίτρινες: - / -

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.