Αεράτη, άνετη στους «8» (vid)

Η Ομόνοια νίκησε με 3-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Τριάρα και άνετη πρόκριση για την Ομόνοια στους «8» του Κυπέλλου. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 της Freedom 24 ENY Διγενή Ύψωνα στη φάση των «16» του Κυπέλλου και πέρασαν στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Ρέιχνταλ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τρία τέρματα των Κακουλλή στο 23’, Λέζιακς στο 26’ και αυτογκόλ του Μπεν Κχαλέκ στο 48’ πήρε μία άνετη νίκη.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια μπήκε καλύτερα, κράτησε μπάλα, όμως στο πρώτο 20λεπτο δεν κατάφερε να απειλήσει και ιδιαίτερα έχοντας μίαν ανούσια κατοχή.

Στη συνέχεια ανέβασε κι’ άλλο ρυθμούς η ομάδα του Ρέιχνταλ και στο 23’ μετά από κλέψιμο ο Κακουλλής πήρε μπάλα εντός περιοχής και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κοντογιάννη, ανοίγοντας το σκορ για την Ομόνοια.

Τρία λεπτά αργότερα στο 26’ οι «πράσινοι» έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, με τον Λέζιακς από πλάγια θέση αριστερά εκτός περιοχής, έκανε το σουτ, νικώντας τον Κοντογιάνη, ο οποίος έφερε ευθύνη, για να γίνει το 2-0.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η Ομόνοια έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, χωρίς να μπορεί να απειλήσει η ομάδα του Χαραλαμπίδη, έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια ήθελε ένα τρίτο γκολ για να τελειώσει εντελώς το παιχνίδι και κατάφερε να το πετύχει με το «καλημέρα».

Στο 48’ μετά από κόρνερ, ο Μπεν Κχαλέκ άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η Ομόνοια έφτασε στο 3-0.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα του Ρέιχνταλ πλησίασε στο 4-0, όμως το σουτ του Αμού σταμάτησε στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια έλεγχε εντελώς το παιχνίδι, με την ομάδα του Χαραλαμπίδη να μην καταφέρνει να απειλήσει.

Στο 64’ η Ομόνοια έχασε άλλη ευκαιρία με τον Οζλέρ που έκανε το σουτ, όμως ο Κοντογιάννης έδιωξε.

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, η Ομόνοια είχε την κατοχή και κατάφερε να κρατήσει το 3-0 μέχρι το τέλος, παίρνοντας μία άνετη πρόκριση.

Eντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Κακουλλής (61' Οζλέρ), Λοΐζου (46' Αμού), Φράνσον, Λέτσιακς (71' Παναγιώτου), Μπασιρού, Σίμιτς (61' Ζαχαρίου), Λανγκ, Μπεζούς (61' Χαραλάμπους).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Μάθιους, Κούσουλος, Μίλετιτς, Ανδρέου, Προκοπίου.

Freedom24 ΕΝΥ Διγενή Ύψωνα: Κοντογιάννης, Μπεν Χαλέκ, Χαραλάμπους (59' Τιάγκο), Καρασάουσκς (59' Γεωργίου), Πάνκοφ (74' Οκκαρίδης), Πουτζιουρής, Κέζος, Οφορνάντου, Κυριάκου, Μπεν Κμαγιάλ (59' Ρουσιάς).

Στον πάγκο: Θεοδωράκης, Ντούριν, Ντζάλμα, Μπράνκο, Κβάσιουκ, Οικονομίδης, Κκωστης, Πετκόφ.

Σκόρερ: 23' Κακουλλής, 26' Λέζιακς, 48' Μπεν Κχαλέκ (αυτογκόλ)/