«Βροχή» από τέρματα και... στο τέλος Ομόνοια

Οι πράσινοι κέρδισαν με 4-3 τον Απόλλωνα στο Τσίρειο

Φοβερό παιχνίδι από πλευράς θεάματος διεξήχθη στο Τσίρειο, όπου η Ομόνοια κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-4, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Το σκορ άνοιξε ο Τσέποβιτς (15’), ισοφάρισε ο Μάρκοβιτς (18’), ενώ ο Σέρβος επιθετικός έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ομόνοια (23’). Το γκολ του Λοίζου διαμόρφωσε το τελικό σκορ του πρώτου μέρους (40’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παπουνασβίλι μείωσε σε 2-3 (60’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Παπουλής (65’) έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ίντζια (75’).

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του πρώτου μέρους, σε κάτι που έπαιξε καθοριστικό ρόλο ο τρόπος με τον οποίο αγωνιζόταν ο Απόλλωνας.

Πολύ επιθετική η φιλοσοφία του Αλεξάντερ Τσόρινγκερ, με τους ποδοσφαιριστές του να κάνουν ορισμένες υπέροχες εναλλαγές της μπάλας και να πιέζουν ψηλά τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας. Επίσης ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που κράταγε περισσότερο μπάλα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν αμυντικές αδυναμίες, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η Ομόνοια, που ήταν αρκετά συμπαγής πίσω και ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη τελική στον στόχο ήρθε στο 4’, όταν ο Τσέποβιτς έκανε ένα αδύναμο σουτ εντός περιοχής, όμως ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε με ευκολία.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μποτεάκ επιχείρησε ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε με υπερένταση.

Στο 8’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να χάσει σπουδαία ευκαιρία, αφού ο Χαμάς βρέθηκε απέναντι από τον Παναγή, ο οποίος απόκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Βελγομαροκινός έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 15’ η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Τσέποβιτς, ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η σέντρα έγινε από τον Μποτεάκ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ του Μάρκοβιτς εκτός περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιο αποτελεσματικοί στην τελική πάσα και αφού στο 21’ ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε το σουτ που έκανε ο Γκόμεθ εντός περιοχής, στο 25’ ο Τσέποβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

Υπέροχη εναλλαγή της μπάλας από τους Τζιωνή και Λοίζου, ο οποίος έκανε το γύρισμα στη περιοχή, όπου ανενόχλητος ο Σέρβος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 33’, όταν Μάρκοβιτς έδωσε στον Νταμπό, ο οποίος σούταρε απέναντι από τον Παναγή, που απόκρουσε.

Στο 36’ ο Ψύχας με μια φοβερή εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναγή, ενώ στο 38’ ο Γιοβάνοβιτς στέρησε με εντυπωσιακό τρόπο το χατ-τρικ στον Τσέποβιτς.

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου, οι «πράσινοι» σκόραραν και τρίτο γκολ με τον Λοίζου, ο οποίος μετά από σέντρα του Τσέποβιτς, έφυγε στη πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Γιοβάνοβιτς και σκόραρε.

Το 1-3 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Έντεκα αλλαγές έκανε με την έναρξη της επανάληψης ο Απόλλωνας, ενώ εννέα αλλαγές πραγματοποίησε η Ομόνοια. Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, ο Απόλλωνας συνέχισε να κρατά περισσότερο μπάλα και να είναι πολύ επιθετικός, ενώ η Ομόνοια προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε στο 51’ με ένα άστοχο δυνατό σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής.

Στο 58’ η Ομόνοια απάντησε στις καλές στιγμές, όταν ο Παπουλής στον Κακουλή που έτρεξε στη πλάτη της άμυνας και σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Δημητρίου έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηβασιλείου ανέτρεψε τον Γκεριέ εντός περιοχής και ο Παπουνασβίλι ευστόχησε από τα έντεκα βήματα μειώνοντας σε 2-3.

Στο 65’ ο Παπουλής έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του με υποδειγματικό τελείωμα εκτός περιοχής. Η ασίστ έγινε από τον Χαραλάμπους.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Ίντζια, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας συνέχισε να κρατά περισσότερο μπάλα, ενώ ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλότερος.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 83’, όταν ο Χοράτσκα έδιωξε σε κόρνερ μετά από την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Παπουνασβίλι.

Πρώτο ημίχρονο:

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Μάρκοβιτς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Ψύχας, Χαμάς, Χάμπος, Χαραλάμπους, Ηροδότου, Ζράντι.

Ομόνοια: Παναγή, Ευαγγέλου, Λέζιακς, Γιούστε, Παναγιώτου, Γκόμεθ, Κούσουλος, Μποτεάκ, Τζιωνής, Τσέποβιτς, Λοϊζου.

Δεύτερο ημίχρονο:

Απόλλωνας: Δημητρίου, Νασιμέντο, Ντένιτς, Ίντζια, Παπουνασβίλι, Σπόλιαριτς (72' Φώτη), Κατελάρης, Παναγιώτου, Κολ, Γκεριέρ, Ορφανίδης.

Ομόνοια: Χοράσκα, Βενιζέλου, Παναγιώτου, Ευαγγέλου, Κίκο, Παπουλής, Κακουλλής, Ζευκής, Χαραλάμπους, Χατζηβασιλείου, Σάββα.

Σκόρερ: 19' Μάρκοβιτς, 60' Παπουνασβίλι, 75' Ίντζια / 15' και 23' Τσέποβιτς, 40' Λοίζου, 65' Παπουλής.

Κίτρινες: 10' Χάμπος / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους.