Εθνικός-Ομόνοια: Τσεκ Ματ… στο δάσος (vid)

Δύσκολη αλλά πετυχημένη απόδραση της Ομόνοιας από το Δασάκι

Ο Ματ Ντάρπισαϊαρ πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στην πρώτη της νίκη μετά από 3 στραβοπατήματα. Πολύ σκληρός για να πεθάνει ήταν ο Εθνικός που πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις όμως τελικά υπέκυψε.

Δύο γκολ για τον Άγγλο σέντερ φορ της Ομόνοιας, που αν ήταν λίγο πιο σοβαρός στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να βάλει και περισσότερα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι πράσινοι με 15 βαθμούς σε 8 αγώνες. Από την άλλη ο Εθνικός μένει στους 11 σε 7 αγώνες.

Με το καλημέρα η Ομόνοια βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με σκόρερ τον Ντάρπισαϊαρ στο 6’. Ο Τιάγκο του έδωσε την ασίστ με έτοιμο γκολ και ο Άγγλος από κοντά δεν αστόχησε.

Ο σκόρερ της Ομόνοιας σε δύο λεπτά βρήκε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 14’ ο Τιάγκο του έδωσε ξανά την μπάλα από αριστερά, αυτός όμως με αδύναμο τακουνάκι έστειλε την μπάλα στον τερματοφύλακα. Στο 15’ έκανε ξανά το σουτ ο Άγγλος από πλεονεκτική θέση, όμως αυτή τη φορά η μπάλα πήγε ψηλά.

Στο 20’ ο Κονέ έκανε ένα φιλόδοξο σουτ από δεξιά, η μπάλα όμως πέρασε έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντάρπισαϊαρ χάνει ξανά τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του εαυτού και της ομάδας του. Ο Μαυρίας έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Άγγλος ήταν σε εξαιρετική θέση να σκοράρει με μια απλή επαφή, επιλέγει όμως να το κάνει θεαματικά με τακουνάκι και δεν βρίσκει την μπάλα.

Στο 27’ έκανε το σουτ ο Κουντόπιακ από δεξιά απόκρουσε όμως ο Φαμπιάνο σταθερά. Δύο λεπτά αργότερα δόθηκε μπόλικος χώρος στον Κονέ να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, αυτός το έκανε και η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια κόπασε λίγο ο τρελός ρυθμός, μέχρι να έρθει στο 43’ ένα κερδισμένο φάουλ για τον Εθνικό σε καλή θέση. Ο Κουντόμπιακ άγγιξε λίγο την μπάλα προς τα αριστερά, για να έρθει ο Λαμπάν με δυνατό σουτ να γράψει το 1-1 και να ισοφαρίσει. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στο πρώτο 5λεπτο του Β μέρους είδαμε πολύ λίγο ποδόσφαιρο αφού είχαμε πολλά φάουλ και σκληρές μονομαχίες.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 51’! Έκανε το σουτ εντός περιοχής ο Μποτεάκ, απομάκρυνε με τα πόδια ο Μπογκατίνοφ. Στη συνέχεια είχαμε ευκαιρία για τον Εθνικό με την σέντρα σουτ από τον Κονέ στο 54’, η μπάλα όμως πέρασε έξω αφού δεν πρόλαβε ο Κοστόφσκι.

Στο 63’ ο Μαυρίας έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 72’ η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ! Ο Τιάγκο έδωσε στον Ντάρπισαϊαρ που ευστόχησε ξανά από κοντά και έγραψε το 1-2.

Δυνατό σουτ από τον Λάνγκ εντός περιοχής στο 80’, η μπάλα όμως πάει ψηλά.

Στο 93΄ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει ο Εθνικός όμως για καλή τύχη της Ομόνοιας το σουτ του Μαρκόφσκι πέρασε έξω. Έτσι οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν αυτό το πολύ σημαντικό τρίποντο.

Διακρίθηκε: Για τους γηπεδούχους ο Κονέ ήταν για άλλη μια φορά πολύ επικίνδυνος, ενώ σημαντικός ήταν και ο σκόρερ Λαμπάν. Από πλευράς Ομόνοιας ο Ορτέγκα ήταν ο πιο κινητικός και δημιούργησε αρκετές φάσεις. Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει ο σκόρερ των δύο γκολ, Ματ Ντάρπισαϊαρ.

Κοουτσάρισμα:

Γιώτης Εγκωμίτης (Εθνικός): Με 4-2-3-1 παράταξε την ομάδα του. Παρά το γρήγορο γκολ δεν τα έβαλαν κάτω οι του Εθνικού και έδειξαν για άλλη μια φορά το πόσο καλή ομάδα έχουν.

Χένινγκ Μπέργκ(Ομόνοια): 4-2-3-1 και για τον Μπέργκ με τον Ορτέγκα να αγωνίζεται ως δεκάρι. Η ομάδα ήταν καλή στο ξεκίνημα όμως στη συνέχεια η βελτίωση του Εθνικού που απειλούσε με απαιτήσεις δημιούργησε προβλήματα. Τελικά ο Ντάρπισαϊαρ ξελάσπωσε την ομάδα και της έδωσε μια βαρυσήμαντη νίκη.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ(78' Παπαγεωργίου), Κοστόφσκι(81' Ηλία), Κυπριανού(84' Μαρκόφσκι), Ιωάννου, Κονέ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λάνγκ, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγκα, Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ(84' Κακουλής)

Σκόρερς: 44' Λαμπάν/6', 72' Ντάρπισαϊαρ

Κίτρινες Κάρτες: Κοστόφσκι, Ιωάννου/Γκόμεθ, Τιάγκο