Εξάδα... με τη ψυχή στο στόμα!

Η Ομόνοια κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 2-1, ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στην 4η θέση

Σε μια πολύ σημαντική και συνάμα αγχωτική νίκη έφτασε η Ομόνοια, που σε παιχνίδι το οποίο έγινε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής κέρδισε στο ΓΣΠ την ΠΑΕΕΚ με 2-1. Σκόρερ για τους νικητές οι Κακουλλής (55’) και Τσέποβιτς (79’), ενώ ισοφάρισε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους ο Νάντο (57’).

Δύσκολα έβαλαν στον αντίπαλο τους οι φιλοξενούμενοι που αμύνθηκαν πολύ καλά, την ίδια ώρα που ήταν αρκετά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Απ’ την άλλη, οι «Πράσινοι» αν και παραβίασαν την αντίπαλη εστία δύο φορές, έδειξαν για ακόμη ένα παιχνίδι δυσκολία στη δημιουργία φάσεων, όπως και στο τελείωμα τους.

Τους 27 βαθμούς έφτασε το «τριφύλλι», που αν και με ματς περισσότερο, ανέβηκαν στην τέταρτη θέση. Στους 13 βαθμούς και στην ενδέκατη θέση παρέμεινε η ομάδα της Κερύνειας.

Μέτριο έως κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κρατάνε περισσότερο μπάλα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι, αφού οι ποδοσφαιριστές της ΠΑΕΕΚ αμύνθηκαν πολύ καλά, την ίδια ώρα που προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κατέγραψαν την πρώτη από τις δύο τελικές στο στόχο, με ένα σουτ εκτός περιοχής που επιχείρησε στο 14’ ο Μπάμπιτς, ωστόσο ο Φαμπιάνο μπλόκαρε με ευκολία.

Η επόμενη αξιόλογη φάση ήρθε στο 42’ και άνηκε στους «Πράσινους», όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μποτεάκ, ο Μιξ έκανε το τακουνάκι, με τον Φραγκέσκου όμως να του στερεί έναν υπέροχο τέρμα, απομακρύνοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Αυτές ήταν οι κυριότερες φάσεις ενός ημιχρόνου με αργό τέμπο και που το οποίο αναμένεται να ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όπου οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπους για να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της ΠΑΕΕΚ, η οποία όμως συνέχισε να είναι επικίνδυνη όταν προσπαθούσε να βγει μπροστά.

Όλα όμως έμελλε να αλλάξουν, στο 55’ όταν ο Κακουλλής «νίκησε» τον Πρόσεκ με ένα υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής… για να έρθει δύο λεπτά αργότερα ο Νάντο να φέρει το ματς στα ίσα! Ήταν μια γρήγορη αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους, όπου ο Μπάμπιτς έκανε τη σέντρα στην περιοχή, με τον Κροάτη φορ να προλαβαίνει άπαντες και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Τα δύο τέρματα είχαν ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να γίνει σαφώς πιο γρήγορος, με την Ομόνοια να είναι πιο απειλητική, σε σχέση με τα πρώτα στάδια του αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, οι «Πράσινοι» έφτιαξαν τρεις καλές ευκαιρίες σε διάστημα οκτώ λεπτών, με τη μεγαλύτερη εξ αυτών να χάνεται στο 62’, όταν μετά από σέντρα του Μποτέακ, ο Κακουλής και με τον Πρόσεκ να μοιάζει ανήμπορος να αντιδράσει, έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 68’ αλλά και στο 70’ σημειώθηκαν δύο ακόμη άστοχες κεφαλιές από τους Γιούστε και Κακουλλή, για να έρθει εν τέλει ο Τσέποβιτς στο 79’ και… με καρφωτή κεφαλιά να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το τέρμα του Σέρβου δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου η Ομόνοια πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Highlight: Το ότι ο Μάρκο Τσέποβιτς κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα… και ενώ ο χρόνος κυλούσε εις βάρος της ομάδας του. Τέρμα που αναμένεται να βοηθήσει και στη ψυχολογία του έμπειρου φορ.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Μιξ, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Λοΐζου, Ασάντε (45' Τσέποβιτς), Κακουλλής.

ΠΑΕΕΚ (Μ. Σεργίδης): Πρόσεκ, Ντίας (75' Αριστοτέλους), Σουμαόρο (86' Κωμοδίκης), Δημητρίου, Νάντο (86' Μίλιτς), Ενόχ, Μπάμπιτς (63' Χαραλάμπους), Καπαρτής (75' Βαρέλα), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου.

Σκόρερ: 55' Κακουλλής, 79' Τσέποβιτς / 57' Νάντο.

Κίτρινες: 43' Λοΐζου / 2' Ντίας, 49' Κούρος, 77' Νάντο, 78' Ενόχ.

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης.