Φιλότιμη... χωρίς αντίκρισμα

Κόντραρε τη Σοσιεδάδ η Ομόνοια όμως δεν είχε κέρδος

Νέα ήττα για την Ομόνοια στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ αυτή τη φορά από τη Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα». Οι Βάσκοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 30’ με τον Γκεβάρα. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 72' με τον Μπρούνο με τον Σόρλοθ να διαμορφώνει το τελικό 2-1 στο 80’.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε τον ρυθμό της. Μόλις στο 4’, μετά από λάθος του Κίτσου, ο Μέντεζ έκανε το δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Φαμπιάνο έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βρουν τους χώρους για να γίνουν επικίνδυνοι.

Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, η Ομόνοια κατάφερε να σπάσει τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων και να ισορροπήσει το ματς χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια προϋπόθεση στο επιθετικό τρίτο.

Η Σοσιεδάδ κατάφερε να ανοίξει στο σκορ στο 30’ με ένα φοβερό πλασέ του Γκεβάρα εκτός περιοχής. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο γκολ των Βάσκων με αποτέλεσμα το 1-0 να ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Μάλιστα η ομάδα του Λένον πήγε στα αποδυτήρια χωρίς να καταγράψει τελική προσπάθεια.

Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν παρόμοιο με το πρώτο μέρος. Η Σοσιεδάδ είχε τον έλεγχο και ήταν μόνιμα έξω από την περιοχή της Ομόνοιας η οποία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Οι Βάσκοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 63’ με τον Σόρλοθ στον οποίο είπε «όχι» ο Φαμπιάνο από κοντά.

Παρ’ όλο που οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπρούνο στο 72’. Ο μεσοεπιθετικός της Ομόνοιας εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των Βάσκων και σε κενό τέρμα έκανε το 1-1.

Η Σοσιεδάδ έβγαλε αντίδραση μετά από οκτώ λεπτά και πήρε εκ νέου προβάδισμα με κοντινή προβολή του Σόρλοθ στο 80’.

Στο 90+3’ ο Κούμπο έχασε καλή ευκαιρία να κάνει το 3-1 για την ομάδα του αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ με την Ομόνοια να δέχεται τη δεύτερη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Σόλα (75' Γκοροσαμπέλ), Ελουστόνδο, Ζουμπέλντια, Ρίκο, Γκεβάρα, Ιγιαραμέντι (75' Τουριέντες), Μερίνο (61' Σόρλοθ), Μέντεζ, Τσο (61' Κούμπο), Καρικαμπούρου (61' Ναβάρ)

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο, Κίτσος, Ψάλτης (65' Μάθιους), Γιούστε (51' Λανγκ), Μίλετιτς, Παναγιώτου, Μπασιρού, Κασάμα (13' Χαραλάμπους), Μιξ (65' Παπουλής), Λοΐζου, Ανσαριφάρντ (65' Μπρούνο)

Σκόρερ: 30' Γκεβάρα, 80' Σόρλοθ / 72' Μπρούνο

Κίτρινες κάρτες: 86' Ζουμπέλντια / 2' Μιξ, 83' Μπασιρού, 90+2' Λανγκ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κρίστο Τόχβερ

VAR: Κρις Καβανάγκ