Κυπελλούχος Κύπρου η Ομόνοια

Κατάφερε να σκοράρει ένα γκολ στα τελευταία στάδια του αγώνα με τον Ανσαριφάρντ και να κατακτήσει τον τίτλο

Μεγάλη νικήτρια στον τελικό κυπέλλου η Ομόνοια η οποία επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 χάρη σε γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 85’. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να εξασφαλίσουν το ευρωπαϊκό εισιτήριο για δεύτερη σερί χρονιά μέσω κυπέλλου.

Η ΑΕΛ μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και απείλησε την εστία του Φαμπιάνο στο 4’ με τον Νταβόρ. Ο νεαρός μέσος έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Βραζιλιάνο σε μια σπουδαία απόκρουση.

Μέχρι περίπου το πρώτο δεκάλεπτο, η Λεμεσιανή ομάδα «πολιόρκησε» την άμυνα της Ομόνοιας κερδίζοντας παράλληλα συνεχόμενα κόρνερ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 19’ με τον Άγγελο Ανδρέου. Ο νεαρός με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από πλάγια δεξιά και έκανε το πλασέ αλλά ήταν εύκολη υπόθεση για τον Φαμπιάνο ο οποίος μάζεψε εύκολα.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια ήρθε στο 21’. Ο Λοΐζου σύγκλινε από τα δεξιά και έκανε το σουτ, ο Μούριελ απέκορυσε, η μπάλα κόντραρε στον Τεϊσέιρα και ο Πορτογάλος απομάκρυνε με αυτοθυσία πάνω στη γραμμή γλιτώνοντας το αυτογκόλ.

Οι «πράσινοι» κατέγραψαν άλλη μια καλή φάση στο 28’ με τον Ανσαριφάρντ. Μετά από γύρισμα του Ζαχαρίου, ο Ιρανός με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάρα πολύ ψηλά.

Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι ήταν σχεδόν ισορροπημένο. Η Ομόνοια πίεσε στα τελευταία λεπτά αλλά δεν βρήκε κάποια άλλη καλή φάση.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ πιο προσεχτικά στην επανάληψη. Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή και προσπαθούσαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή της ΑΕΛ. Παρ’ όλα αυτά, η Λεμεσιανή ομάδα έκλεινε καλά τους χώρους και δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας να βρεθούν σε θέση βολής.

Παρά το γεγονός ότι το «τριφύλλι» μπήκε πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την ΑΕΛ. Στο 69’ ο Τζάλμα πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μιραλάς και έστειλε την μπάλα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 75’ και το 76’ η Λεμεσιανή ομάδα απείλησε με δύο σουτ από τους Μεντόζα και Ανδρέου αντίστοιχα τα οποία ήταν αρκετά αδύναμα και κατέληξαν στην αγκαλιά του κίπερ της Ομόνοιας.

Η Ομόνοια βρήκε το γκολ στο 85’ με τον Ανσαριφάρντ. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Παπουλή, ο Ιρανός πρόλαβε στην έξοδο τον Μούριελ πλασάροντας υποδειγματικά.

Στο 89' ο υψηλόσωμος φορ της Ομόνοιας έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς σε παρόμοια φάση με το γκολ. Ο Ιρανος βρέθηκε τετ α τετ με τον Μούριελ αλλά αυτή τη φορά ο κίπερ της ΑΕΛ βγήκε νικητής.

Μάταια όμως καθώς το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους με την Ομόνοια να φτάνει στην κατάκτηση του κυπέλλου και να εξασφαλίζει το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Παντελή (66' Χάσα), Ντέγοεστ, Τεϊσέιρα, Τζάλμα, Νταβόρ, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα (90+2' Τσιμπόλα), Μακρής, Ανδρέου (90+2' Τσέρνιχ), Μιλιτσεάνου (66' Μιραλάς)

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λοΐζου (90+2' Χαραλάμπους), Γιούστε, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Κούσουλος, Μιξ (57' Μπασιρού), Ζαχαρίου (57' Παπουλής), Ανσαριφάρντ (90+2' Μίλετιτς), Κακουλλής (73' Μπεζούς)

Σκόρερ: - / 85' Ανσαριφάρντ

Κίτρινες κάρτες: 25' Παντελή, 63' Νταβόρ / 25' Ζαχαρίου

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ

VAR: Τόμας Κβιατκόβσκι