Με copy paste του Γκόμεθ... άνθισε τριφύλλι στην κορυφή

Κάνοντας τα δικά του ο σούπερ Καταλανός απέναντι στον Εθνικό, οι πράσινοι σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση και κάνουν παρέα στον Απόλλωνα

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια κέρδισε στο ΓΣΠ τον Εθνικό με 2-0. Άξιο αναφοράς ότι και τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν, με αυτογκόλ μετά από σέντρες του Γκόμεθ! Το σκορ άνοιξε ο Ντέιβιντσον (14’), ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ζάκπα (86’).

Με αυτή την νίκη η Ομόνοια έφτασε τους 40 βαθμούς και έπιασε τον Απόλλωνα στην κορυφή της βαθμολογίας, με την ομάδα της Λεμεσού να μετρά ένα ματς λιγότερο. Στη τελευταία θέση παρέμεινε ο Εθνικός με 12 βαθμούς.

Χωρίς πολλές φάσεις κύλισε το πρώτο ημίχρονο, ενώ η Ομόνοια είχε την υπεροχή στη κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις. Παιχνίδι αντεπιθέσεων για τον Εθνικό, που στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου είχε παθητικό ρόλο.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 8’, όταν ο Ηλία έφυγε στη πλάτη της άμυνας, πάτησε περιοχή και έδωσε στον Κοστόφσκι, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 14’ η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ντέιβιντσον. Πιο συγκεκριμένα, ο Γκόμεθ έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Ντέιβιντσον στην προσπάθεια του να διώξει, δεν βρήκε καλά τη μπάλα και αυτή κτύπησε πρώτα στο δεξιό κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ και στη συνέχεια κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας του.

Τέσσερα λεπτά μετά το γκολ των «πρασίνων», ο Χριστοφή εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Στη συνέχεια η Ομόνοια συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα, όμως απουσιάσαν οι ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες των δύο ομάδων και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η Ομόνοια συνέχισε να έχει την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας και πίεζε για ένα δεύτερο γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν μαζικά και έψαχναν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Η Ομόνοια με το καλημέρα της επανάληψης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της, καθώς ο Μποτεάκ από καλή θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Μπογκατίνοφ έδιωξε με τα πόδια.

Μετά και την χαμένη ευκαιρία του Γάλλου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με την επόμενη καλή στιγμή να καταγράφεται στο 81’ και να ανήκει στον Εθνικό. Ο Ζάκπα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε σουτ, όμως ο Λούφτνερ πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά την χαμένη του ευκαιρία, ο Ζάκπα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Πιο συγκεκριμένα, ο επιθετικός του Εθνικού, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, με προβολή εντός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Highlight: Το πρώτο γκολ της Ομόνοιας, που σημειώθηκε αρκετά νωρίς και έκανε το έργο των γηπεδούχων πιο έυκολο.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο, Παπουλής, Γκόμες, Γκόμεθ, Τζιωνής (77' Τιάγκο), Μποτεάκ (77' Λοίζου), Ασάντε (77' Τσέποβιτς).

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Μιγκελίτο, Ηλία, Ντέιβιντσον (87' Ντολεζάλ), Κουντόμπιακ, Κυπριανού (87' Σεσόλο), Χριστοφή, Σάβιτς, Κουμής (77' Ουαλί), Κοστόφσκι (60' Ζακπά).

Σκόρερ: 14' Ντέιβισον αυτ., 86' Ζάκπα αυτ. / -

Κίτρινες: 30' Λούφτνερ, 56' Γκόμεθ / 74' Κυπριανού.