Μπρούνο λαμπρός την οδηγεί στην τετράδα!

Η Ομόνοια «κόλλησε» τέταρτη νίκη στη σειρά με το 8ο γκολ του Βραζιλιάνου

Συνέχεια στο νικηφόρο της σερί έδωσε η Ομόνοια που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στο Α’ μέρος όταν και κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ της νίκης με τον Μπρούνο στο 38ο λεπτό. Με το τρίποντο το «τριφύλλι» έπιασε τον Άρη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Υπό δύσκολες συνθήκες ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με τον αγωνιστικό χώρο να είναι «βαρύς» λόγω της έντονης βροχόπτωσης.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους γηπεδούχους στο 8ο λεπτό, με το σουτ στη κίνηση του Ανσαριφάρντ από τα δεξιά της περιοχής να καταλήγει στην αγκαλιά του Μούριελ.

Η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της στο 29’, με το διαγώνιο σουτ του Ψάλτη από τα δεξιά να βρίσκει στον Τεϊσέιρα και συνέχεια να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Εννέα λεπτά μετά το «τριφύλλι» πήρε το ζητούμενο μετουσιώνοντας την υπεροχή του σε γκολ! Ο Κακουλλής έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά με τον Μούριελ να κάνει λανθασμένο διώξιμο και να στρώνει ουσιαστικά την μπάλα στον Μπρούνο ο οποιος από πολύ κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα.

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΛ που στο 51ο λεπτό έχασε απίστευτη διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει! Ο Σάντος αρχικά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Τσιμπόλα πήρε το ριμπάουντ, έκανε σε πρώτο χρόνο το σουτ το οποίο κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια!

Πέντε λεπτά μετά οι «πράσινοι» απάντησαν με το μακρινό σουτ του Μπασιρού να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του νεοεισελθόντα Ολιβέιρα.

Στο 65’ η ομάδα του Φερέρα «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, με τον Μπρούνο να κάνει την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, τον Κίτσο σε πρώτο χρόνο να κάνει το σουτ που βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της ΑΕΛ.

Η Λεμεσιανή ομάδα έβγαλε αντίδραση και στο 71ο λεπτό απείλησε εκ νέου με το δυνατό συρτό σουτ του Τζάλμα από τα αριστερά της περιοχής να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ουζόχο που απέκρουσε στην κλειστή του γωνιά.

Στο 84’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Ολιβέιρα πάνω στον Κακουλλή, όμως μετά το On field Review, ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση του και κιτρίνισε τον Κύπριο επιθετικό για θέατρο.

Στο 90+5’ η ομάδα του Γιανέφσκι έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα με μοιραίο τον Τεϊσέιρα ο οποίος σε τετ α τετ με τον Ουζόχο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι οι «πράσινοι» πήραν ένα ακόμη τρίποντο και «σκαρφάλωσαν» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με τον Άρη.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης, Λανγκ, Μίλετιτς, Κίτσος, Μπασιρού, Κασάμα (88' Κούσουλος), Μπάρκερ (54' Λέζιακς), Μπρούνο (88' Λοΐζου), Κακουλλής (88' Μπεζούς), Ανσαριφάρντ (74' Χούπερ).

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ (46' Ολιβέιρα), Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Μπεραχίνο, Μιραλλάς, Σάντος, Μακρής (46' Μιλιντσεάνου), Τσιμπόλα (78' Παπαφώτης), Μπιλοβάρ, Tζαλμά, Σις.

Σκόρερ: 38' Μπρούνο / -

Κίτρινες: 87' Κακουλλής / 86' Μιραλάς

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Hugo Filipe