Ντερμπάρα με την μπίλια στο «x»

Σε ένα ματς με μπόλικες φάσεις, Άρης και Ομόνοια πέτυχαν από ένα γκολ και πήραν από ένα βαθμό

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μεταξύ Άρη και Ομόνοια. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος με τον Κακόριν (39’), ωστόσο το «τριφύλλι» ισοφάρισε με τον Χούπερ (70’) στην επανάληψη.

Ανώτερη ήταν η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως οι αλλαγές του Γιανίκ Φερέρα στο δεύτερο μέρος αποδείχθηκαν ικανές για να φέρουν το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα τους.

Πλέον ο δεύτερος στη βαθμολογία Άρης μετρά 22 βαθμούς και βρίσκεται στο μείον τέσσερα από την πρωτοπόρο Πάφο. Στην όγδοη θέση με 13 βαθμούς βρίσκεται η Ομόνοια.

Καλύτερος ήταν ο Άρης στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους. Η ομάδα της Λεμεσού επέβαλε νωρίς το ρυθμό της, παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο και πιέζοντας ψηλά τους αμυντικούς της Ομόνοιας από την αρχή του αγώνα. Το «τριφύλλι» προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, σπάζοντας παράλληλα το ρυθμό του αντιπάλου, ωστόσο πέραν από δύο άστοχες προσπάθειες… δεν μπόρεσε να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του.

Η πρώτη τελική του αγώνα καταγράφηκε μόλις στο 2’ με άστοχο σουτ του Μπαμπίκα εκτός περιοχής, ενώ στο 9’ ο Ουζόζο κατάφερε να αποκρούσει στο σουτ που επιχείρησε ο Μπέγκτσον εντός περιοχής.

Οι μοναδικές τελικές προσπάθειες από πλευράς φιλοξενούμενων καταγράφηκαν στο 13’ και στο 14’ με άστοχα σουτ των Λέτσιακς και Κασάμα εκτός περιοχής. Σημειώνεται πως ο Λέτσιακς προσπάθησε να σκοράρει από απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» δεν κατέβασε ταχύτητα και στο 17’ με σουτ εκτός περιοχής ο Κακόριν «ανάγκασε» τον Ουζόχο σε νέα απόκρουση. Ο Νιγηριανός απάντησε αρνητικά και στο σουτ του Στρούσκι τρία λεπτά αργότερα, έστω αν χρειάστηκε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
Στο 30’ οι γηπεδούχοι έχασαν κλασική ευκαιρία, αφού μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Καζού, ο Μουσούντα έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος εντός της μικρής περιοχής και έστειλε την μπάλα έξω.

Ότι όμως δεν κατάφερε ο εξελίξιμος στόπερ, το πέτυχε ο Κακόριν στο 39’, καθώς μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ του Καζού ο Ρώσος φορ με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ακολούθως, ο Άρης έλεγξε το υπέρ του προβάδισμα και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, ασκώντας παράλληλα πίεση για ένα δεύτερο γκολ. Μάλιστα, μόλις στο πέντε του δευτέρου μέρους χάθηκε αξιόλογη στιγμή από τον Μπαμπίκα, που έκανε άστοχη προβολή εντός της μικρής περιοχής του Ουχόχο.

Στην προσπάθεια του να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, μέχρι το 60’ ο Γιανίκ Φερέρα είχε περάσει τους Λοίζου, Παπουλή, Χούπερ και Μπρούνο στη θέση των Χάμπο, Μπέζους, Ανσαριφάρντ και Μπρούνο. Οι κινήσεις του Βέλγου προπονητή βοήθησαν ούτως ώστε η ομάδα τους να γίνει πιο απειλητική... οι οποίες εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκαν και καθοριστικές.

Πρώτα ήταν ο Παπουλής που είδε την μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο αμυντικό μετά το πλασέ το οποίο επιχείρησε εντός περιοχής. Στο 64’ η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σωφρονίου μετά το πλασέ του Μπάρκερ, με τον Χούπερ να είναι εν τέλει αυτός που είχε την απάντηση για τους φιλοξενούμενους. Ο Άγγλος φορ πήρε από τον Λοίζου και με πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι των γηπεδούχων και μετά στα δίκτυα.

Σημειώνεται πως πριν το γκολ του Χούπερ, ο Μπέγκτσον δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ, αφού το πλασέ του δεν ήταν καλό. Επιπρόσθετα, μετά το τέρμα της ισοφάρισης οι παίκτες του Σπιλέφσκι ανέβασαν εκ νέου στροφές, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έμοιαζε ανίκητος.

Ο Νιγηριανός πορτιέρο απόκρουσε εντυπωσιακά στο σουτ του Καζού στο 74’, ενώ στο 82’ έπεσε και έδιωξε στο δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Γιαμπλόνσκι εκτός περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα είπε «όχι» με τα πόδια στο σουτ στην κίνηση που έκανε εντός περιοχής ο Τζαβέ, ενώ απάντηση είχε και στην προσπάθεια του Γιαμπλόνσκι να τον νικήσει με σουτ εκτός περιοχής.

Άρης: Σωφρονίου, Καζού (75' Γιαγκό), Μουσούντα, Μπρόρσον, Μποακέ, Σόκε, Μπράουν, Στρούσκι (78' Γιαμπλόνσκι), Μπένγκτσον (75' Τζαβέ), Μπαμπίκα (62' Σπόλιαριτς), Κακόριν.

Ομόνοια: Oυζόχο, Γιούστε, Λέτσιακς, Μίλετιτς, Κίτσος, Κασάμα (87' Μιξ), Κούσουλος, Χάμπος (58' Λοίζου), Μπέζους (58' Παπουλής), Μπρούνο (45' Μπάρκερ), Ανσαριφάρντ (58' Χούπερ).

Σκόρερ: 39' Κακόριν / 70' Χούπερ.

Κίτρινες: 23' Κακόριν, 45' Καζού, 72' Μποακί / 76' Κασάμα.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.