Ομόνοια: Από τα λόγια στην πράξη

Ο Νορβηγός προπονητής... έταξε μια ομάδα επιθετική και αυτό που είδαν χθες στο ΓΣΠ οι φίλοι του τριφυλλιού τους άφησε ικανοποιημένους

Του Παντελή Παντελή

Η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας της Δόξας με 5-1 στο ΓΣΠ. Ο Τσέτιλ Ρέιχνταλ δεν βρίσκεται πολλές μέρες στην Κύπρο, όμως η επίδραση του στο παιχνίδι των «πρασίνων» ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το «τριφύλλι» μέτρησε 12 τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε επίσης την απόλυτη υπέροχη στην κατοχή της μπάλας τελειώνοντας το πρώτο 45λεπτο με το εντυπωσιακό 70%. Αξιοσημείωτο ήταν επίσης ότι δεν επέτρεψε στην Δόξα να γίνει επικίνδυνη, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να μην πάτα καθόλου στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο μέρος.

Ήταν φυσικό ότι στο δεύτερο μέρος ή Ομόνοια δεν θα μπορούσε να συνεχίσει στο ίδιο ρυθμό, όμως και πάλι είχε το πάνω χέρι τελειώνοντας το ματς με 19 τελικές προσπάθειες.

Ο Ρέιχνταλ δήλωσε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιχτών του, ενώ έστειλε το μήνυμα ότι η ομάδα του θα παρουσιαστεί ακόμη καλύτερη στη συνέχεια. Πάντως η ασφυκτική πίεση που έβαζε στην Δόξα η Ομόνοια, οι γρήγορες εναλλαγές της μπάλας αλλά και η σύγκλιση των δύο επιθετικών άκρων με τα μπακ να ανεβαίνουν και να «πνίγουν» τον αντίπαλο ξεχώρισαν στο χθεσινό ματς.

Αυτή είναι άλλωστε και η Ομόνοια που θέλει να βλέπει ο κόσμος των «πρασίνων». Μια ομάδα που σκοράρει, έχει τα ηνία και ανανεώνει με ευκολία επιθέσεις. Το σίγουρο είναι ότι η εποχή Ρέιχνταλ ξεκίνησε ιδανικά στην ομάδα της πρωτεύουσας και αν υπάρξει ακόμη περισσότερη βελτίωση τότε κανένας δεν μπορεί να την ξεγράψει από το κόλπο του τίτλου.